Pro gurmány byl na úzkokolejce Osoblažce vypravený speciální gastrovlak. Letos se přihlásilo 16 soutěžních týmů. Svůj stánek v Osoblaze měli kuchaři například z Dívčího Hradu, Hlinky, Bohušova, Petrovic, Osoblahy, Slezských Rudoltic nebo Vysoké.

Dámy z Hlinky si pro svou vesničkou zabijačku oblékly stylové selské kostýmy. Rudoltičtí hasiči názorně předváděli čemu se u nich říká couračka. Tým Dívčího Hradu dokáže vařit mexické speciality ze surovin Osoblažska.

Zatímco Místní akční skupina Rozvoj Krnovska se spolehla na osvědčený segedínský gulášek, obec Vysoká nabídla klasický guláš s domácím chlebem. Kuchaři z Petrovic ochotně vysvětlovali, proč se jejich soutěžní pokrm jmenuje střítežský žurek. Osoblažské muzeum sice soutěžilo s makrelou na klacku, ale strávníci si stejně chtěli povídat hlavně o sestřeleném šturmoviku.

Při vyhlašování vítězů se odborná porota i návštěvníci tentokrát shodli, že největší koncentrace kuchařských talentů je v Rusíně. Kateřina Krukovskij z Rusína se nebála inovovat posvátnou neměnnou českou vepřoknedlo klasiku.

Nabídla vepřoknedlo ve stylu asijské kuchyně servírované tak, aby dobře padlo do ruky. Odměnou jí byla první cena za hlavní jídlo. Mnohým se dodnes sbíhají sliny, když si vzpomenou jak se Kateřině Krukovskij podařilo soutěžní červené kuřecí kari v roce 2019.

Na druhém místě se umístilo ražniči se Slezských Pavlovic a třetí byly langoše Davida Trojana z Bohušova. Také kategorii sladkých jídel kralovalo cukrářské umění z Rusína. Renata Halanová z Rusína vyhrála se svými vanilkovými košíčky, a na druhém místě skončily makronky Katky a Hany Bezděčíkových z Rusína. Cenu návštěvníků si vybojovala obec Rusín za svého kohouta na víně.