Podle zoologa Dušana Duhonského se podařilo zachytit stopy i jeho výskyt pomocí fotopasti. Ochranářům jeho stopování letos mařily špatné podmínky.

„Podmínky pro letošní stopování byly nebývale špatné. Přesto však byla několikrát nalezena jeho stopa a jednou nám lesníci předali záběr fotopasti. Dá se z toho vyvodit, že pořád tady populace rysa žije a pytlákům se jej nepodařilo vybít," řekl zoolog Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky Dušan Duhonský.

Doplnil, že na některé postřehy lesníků se ještě stále čeká.

Podle odborníků jde však o jedince, mapování jejich počtu však výrazně ovlivnilo počasí. Na konci zimy, kdy vyrážely hlídky do terénu, nebyl sníh a bylo navíc poměrně sucho. „I přesto známky, že tady žije, máme. Je to ale velmi málo oproti předchozím rokům, je to otázka jedinců.

Nedá se z toho však vyvodit, zda ubývají, či ne, právě kvůli špatným podmínkám sledování," doplnil Duhonský.

Letos vyrazilo do terénu sledovat výskyt tohoto silně ohroženého zvířete nejvíce lidí za existenci Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Zapojilo se i hodně dobrovolníků. Hlídky se letos vydaly do oblasti chráněné krajinné oblasti Hrubého Jeseníku, na severu prozkoumaly i oblast Králického Sněžníku, Rychlebských hor, Zlatohorska a zamířily i do severozápadní části Nízkého Jeseníku.

Do výsledků výzkumu se zahrnují i postřehy lesníků za celou sezonu v jejich revírech.

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma Evropy. Podle českých zákonů patří mezi silně ohrožené a chráněné druhy, které nelze lovit. Ochranáři už dříve poukázali na to, že přítomnost tohoto silně ohroženého druhu ukazuje na fungující ekosystém v Jeseníkách.