Letos byla mezi oceněnými také dorostenecká mistryně ČR v plavání Barbora Říhová. Ta umí vybojovat medaile nejen kraulem a motýlkem, ale také ve výtvarných soutěžích. Cena jí byla udělena rovněž za to, že dokázala zachovat chladnou hlavu, když se na Říčním okruhu stala náhodným svědkem nehody se zraněním.

Šlo o případ z 19. září, kdy dva dvanáctileté školáky srazil řidič senior přímo na přechodu pro chodce. Případ v Krnově rozvířil diskusi o bezpečnosti přechodů a vedl k obnovení strážců, kteří ráno na Říčním okruhu bdí nad bezpečností dětí při přecházení silnice do školy.

"Langschurovu cenu udělujeme studentům už 15 let, ale nevzpomínám si, že by v minulosti byl mezi oceněnými někdo, kdo příkladným způsobem přivolal pomoc zraněným dětem. Šlo o událost, která zasáhla celý Krnov. Když ty dva kluky na přechodu srazilo auto, byla kolem řada dospělých svědků, ale tísňovou linku vytočila naše studentka Barbora Říhová,“ představil ředitel gymnázia Vladimír Schreier studentku, která prokázala rychlou reakci na plaveckém startovním bloku i při autonehodě.

OBĚTI NACISMU Z KRNOVA

Vladimír Schreier blahopřál k udělení Langshurovy ceny také Anně Kocmánkové, Tereze Pavlacké, Natálii Šťastné a Mikuláši Bokovi. Připomenul, že cena byla pojmenována po Dr. Sigmundovi Langschurovi, který na této krnovské škole vyučoval jazyky. Pro svůj židovský původ skončil i s manželkou v Terezíně a byl zavražděn v koncentračním táboře v Baranoviči. Letos v srpnu zesnul jeho syn Hugo Langshur, který bojoval proti Hitlerovi v britské uniformě.

Jedním ze zakladatelů Langschurovy ceny je Jan Stejskal, jenž studentům připomenul události před osmdesáti lety. V učebnicích jistě najdou jméno studenta Jana Opletala, ale příběh studenta Jana Blocha z Krnova, který rovněž projevil statečnost při protinacistických demonstracích v Praze, je neznámý.

„Jan Bloch se vydal z Krnova do Prahy studovat práva. V roce 1939 se tam zapojil do protinacistických protestů. Byl při tom v Praze zatčen a zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi. Jeho rodiče bydleli v Mikulášské ulici, tam co je dnes mateřské školka. Dozvěděli jsme se o něm od pamětníka, od jeho kamaráda Vojty Levina,“ upozornil Jan Stejskal na dosud neznámý příběh.

Kdo je Barbora Říhová
Z letního mistrovství ČR v plavání si v kategorii mladšího dorostu přivezla Barbora Říhová titul mistryně ČR v disciplíně 100 metrů volný způsob, plus dvě stříbrné a dvě bronzové medaile. Na zimním mistrovství ČR měla dvakrát bronz. S reprezentací ČR mladších juniorů na mezinárodních závodech Olympic Hopes Meeting v Polsku ve štafetách dvakrát vybojovala bronz. V roce 2018 na Mistrovství ČR kadetek v dálkovém plavání obsadila druhé místo. Jako výtvarnice se prosadila v soutěžích Lidická Růže, Krkonoše očima dětí a Evropa ve škole.