Bruntálský zámek patřil ve středu 22. dubna vpodvečer válečným hrdinům z okresu Bruntál, veteránům druhé světové války. Hrdinům udělil vyznamenání Ruské federace osobně generální konzul Ruska v ČR Andrej Jevgenjevič Šaraškin.

Veteránů ubývá

Před pěti lety bydlelo v našem regionu veteránů patnáct. Sedmdesátého výročí osvobození od nacismu se jich dožilo pouze sedm. A jen tři si přišli pro vyznamenání osobně, dalším neumožnilo zdraví přijít na zámek.

Z válečných veteránů a pamětníků nacistických hrůz přišli pouze Pavel Bednár z Janovic u Rýmařova, Jarmila Pösslová a Petr Beck z Bruntálu. Další vyznamenání převzali od ruského atašé rodinní příslušníci, konkrétně synové.

„Činí mi velkou radost, že jsme se zde mohli setkat, ale současně se zármutkem z hloubi mého srdce vnímám, že běžící čas neúprosně dotváří podobu našich setkání," řekl bruntálský starosta Petr Rys.

Uctili památku hrdinů

Starosta narážel na skutečnost, že když k veteránům hovořil před lety za město Bruntál František Struška, ke slavnostnímu ceremoniálu se dostavilo veteránů patnáct. Což znamená, že za pět let hned osm veteránů se nedožilo letošního výročí osvobození, za něž se jako mladí rvali jako lvi.

„Přál bych si, abychom na zesnulé vzpomněli, a uctili jejich památku," vyzval starosta Rys. Připomněl i památku všech bojovníků proti nacismu, kteří zesnuli během války, i po jejím skončení.

Ocenění si veteráni převzali z rukou ruského generálního konzula Andreje Jevgenjeviče Šaraškina. Jak konzul zdůraznil, Rusové na válečné hrdiny nezapomínají.

„Předáváme vám stejné medaile, jaké získávají veteráni v Rusku. Pro nás neexistuje žádný rozdíl, zda je veterán z Ruska nebo z České republiky. Protože pro nás je důležité, že to jsou lidé, kteří bojovali proti fašismu a kteří bojovali za náš život," uvedl Andrej Jevgenjevič Šaraškin.

Boj proti Adolfu Hitlerovi i jeho pohunkům označil konzul pro Slovany za boj o bytí a nebytí. „Díky vašemu hrdinství dnes existuje naše Evropa. Pro Ruskou federaci nikdy fašisté hrdiny nebudou. V České republice je to stejné. Protože musíme vždy pamatovat na poučení z druhé světové války.

Že mír je jednou z věcí, pro které musíme bojovat. Nemůžeme se v klidu dívat na vzrůstající nebezpečí nacionalismu a fašismu. To už tu bylo," dodal konzul Šaraškin.