„Sportovci, dvaadvacet jednotlivců a čtyři týmy, byli oceněni v kategoriích jednotlivec do a nad 18 let, sportovní kolektiv do a nad 18 let a trenér/cvičitel. V této oblasti se udělovalo ocenění za celoživotní přínos pro rozvoj mládežnického sportu. Navázalo se tak na vloni vzniklou tradici. Celkem sedmnáct sportovních nadějí na ocenění navrhli jejich trenéři," uvedla Monika Vyležíková z odboru školství, kultury a sportu.

Ocenění v kultuře za rok 2013 za významný kulturní počin nebo za celoživotní dílo převzali dva soubory a šest osobností, mezi nimi také Ivan Gajdoš a Lukáš Novotný ze skupiny Bratři Orffové, která za vloni vydané album Šero získala jak cenu kritiků Apollo za nejlepší tuzemskou desku roku, tak dvě ceny Anděl za skupinu a album roku.

Oceněné osobnosti v oblasti kultury a sportu

KULTURA

Významný kulturní počin – jednotlivec:

Libor Martinek: Za obsáhlé zpracování vývoje literatury na území Slezska od středověku po současnost ve dvoudílném vydání pod názvem Hledání kořenů, zpopularizování dějin literatury na území našeho regionu a plodnou překladatelskou činnost, která seznamuje české čtenáře s tvorbou současných polských autorů.

Lukáš Novotný: Za realizaci hudebních nosičů a hudebních projektů, které získaly mnoho celorepublikových ocenění a propagují město Krnov.

Významný kulturní počin – kulturní tělesa:

Hudební skupina Bratři Orffové: Za vydání desky Šero oceněné prestižní cenou Anděl 2013 za desku roku a skupinu roku a cenou kritiků Apollo.

Taneční skupina Calipso Dance Krnov: Za vítězství a reprezentaci na Mistrovství ČR v Ústí nad Labem, kde skupina pod vedením Adama Šimůnka vyhrála 1. místo.

Taneční skupina Flash: Za vítězství a reprezentaci na mistrovství světa v Liberci, kde taneční soubor Flash získal pod vedením Jany Matějkové zlatou medaili a titul mistra světa v kategorii Choreographed Dance Show – Traditional Style.
Květoslava Kukelková a Václav Mička: Za organizaci festivalu Setkání s duchovní hudbou.

Ocenění za celoživotní dílo:

Svatoslav Böhm: Za celoživotní uměleckou tvorbu široce přesahující svým rozsahem a dopadem hranice našeho města i regionu.

SPORT

Nejlepší jednotlivec do 18 let:
Bala Roman: fotbalista – FK Krnov
Berkovec Stanislav: řecko-římský zápas – TJ Lokomotiva Krnov
Čajan Ondřej: Sebeobrana Krnov
Geržová Dominika: plavkyně – TJ Krnov
Holinková Karolína: squash – AB Squash klub Opava
Prchal Jakub: kulturistika – Jalex 
team Krnov
Švéda Ondřej: plavec – TJ Krnov
Výboch Šimon: karatista – TJ Krnov

Nejlepší jednotlivec nad 18 let:
Bártek Stanislav: boxer – SÚS boxing, Krnov
Bartoníček Ondřej: fotbalista – FK Krnov
Filip Jaromír: florbalista – FBC Orca Krnov
Flora Daniel: plavec – TJ Krnov
Juříček Tomáš: silový trojbojař – TJ Lokomotiva Krnov
Morbitzer Matouš: řecko-římský zápasník – TJ Lokomotiva Krnov
Sukeníková Zuzana: orientační sportovkyně – TJ Lokomotiva Krnov
Ščerba Patrik: jachtař – YC Krnov

Nejlepší sportovní kolektiv do 18 let:
FK Krnov: mladší žáci
TJ Lokomotiva Krnov: zápas řecko-
-římský, zápasnické družstvo kadetů

Nejlepší sportovní kolektiv nad 18 let:
FBC Orca Krnov: florbal, družstvo mužů
FK Krnov: fotbal, kolektiv staršího dorostu U19

Nejlepší trenér/cvičitel:
Balnerová Mariana: gymnastika a atletika – TJ Krnov
Hermann Petr: karate – Škola Jiu-
-Jitsu a karate Krnov
Kaleta Marek: cvičení s vlastní váhou těla SebeRevolta – Workout
Kopeček Jaromír: volejbal – TJ Krnov
Kovařík Jan: basketbal – TJ Lokomotiva Krnov
Morbitzer Marcel: řecko-římský zápas – TJ Lokomotiva Krnov

Ocenění za celoživotní přínos:
Hradil Jiří: in memoriam, TJ Lokomotiva Krnova, basketbal
Seidl Josef: in memoriam, FK Krnov, fotbal