Takovou početnou návštěvu diváků na březích přehrady a takovou zábavu, jaká byla letos na závodu dračích lodí, to snad Slezská Harta ještě nezažila. Nadšení z posádek se přeneslo i na diváky, se závodními týmy přijeli i jejich fanoušci, a tak pláž u Leskovce zažila o víkendu jedinečnou atmosféru.

Festival dračích lodí na Slezské Hartě proběhl v sobotu už jako třetí ročník. Letos byl zájem posádek mimořádný, takže na některé zájemce se ani nedostalo. Ze třiatřiceti zapsaných týmů nakonec závodilo jen třicet dva posádek, jeden přihlášený tým na poslední chvíli odstoupil, protože chyběli lidé do posádky. Posádky šestnácti až dvaceti lidí soutěžily na délkách dvě stě metrů a na kilometr.

SOUTĚŽ OBCÍ OKOLO SLEZSKÉ HARTY

„Co mě překvapilo, to byla ta účast a bojovnost. Všichni to byli amatéři, co v lodi třeba nikdy neseděli a nechali se k závodům umluvit od kamarádů. A všichni jeli naplno, podporovali se, povzbuzovali mezi sebou. To hecování mezi týmy a povzbuzování bylo krásné," hodnotil letošní ročník ředitel závodu Pepa Fiedler.

Každá posádka měla spoustu svých fanoušků, protože mnohdy posádka reprezentovala i svou obec, přijeli se závodníky také další obyvatelé, kteří se ke svým hrdě hlásili a podporovali je. Soutěž byla složena zde dvou závodů, ze závodu Mikroregionu Slezská Harta, kde byly zastoupeny obce okolo přehrady, ve druhém závodě byly ostatní posádky z Moravskoslezského kraje a dalších míst.

Obce z mikroregionu nejen postavily své soutěžní týmy, ale pomohly i třeba s lavicemi na sezení, pódiem, stany pro závodníky či s toaletami.

ZÁBAVA NA SOUŠI I NA VODĚ

„Návštěvnost byla obrovská, předčilo to naše očekávání. Dědina byla plná lidí, louka u přehrady jako parkoviště plná aut. Rozhodčí říkali, že když to dělají někde jinde, tak se to jede někdy třeba jen jako závod pro samotné soutěžící, a my jsme tady měli takovou šou, závody i zábavu po nich," pochvaloval si spokojeně Pepa Fiedler.

Zábava to byla pro diváky i pro samotné týmy. Ty nastupovaly v nejrůznějších kostýmech, zejména bubeníci, neboť ti soutěžili o nejlepší masku.

„Odměnili jsme nejlepší týmy v závodech na dvě stě metrů a kilometr. Vybrali jsme nejlepší masky bubeníků, ocenili jsme nejmladší tým. Večer nás pobavil závodní tým Frajerky z Bílčic, udělaly recesní taneček ve stylu filmu Slunce, seno, jahody. Soutěžící nastupovali pěkně vymódění, třeba tým Květinek ze Zátora, ti měli náročné kostýmy ve stylu hippies," vyprávěl Pepa Fiedler své postřehy.

MŮŽEME SE PŘIHLÁSIT?

„Už se mě lidé ptali, kdy se mohou přihlásit na další ročník. Ale já teď uklízím pláž, odvážíme odpadky a děláme pořádek na břehu," byl včera zaměstnán ředitel závodu Pepa Fiedler.