„Tak jsme se dočkali. Dne 2. 8. 2022 zpřístupňujeme pro návštěvníky našeho zámku novou expozici. Jste srdečně zváni,“ informují webové stránky zámku. Místní fanoušci zámku si na předpremiéře prošli nové expozice jako první. A že se bylo na co koukat.

Dlouhé chodby s novou černobílou šachovnicovou dlažbou místo fádní betonové podlahy dodaly zámeckým interiérům úplně jinou slavnostní atmosféru. Stejně jako bytelné řemeslně zpracované dveře z masivu místo umakartových.

Zámek je obecní majetek, takže se okamžitě objevily desítky gratulací obci, která se vzorně stará o svůj majetek a respektuje pravidla památkové péče. Díky směřovaly především k týmu dobrovolníků, kteří svůj volný čas věnují rudoltického zámku. Hlavním tahounem je kastelán Tomáš Zemba.

„Gratulace a velké poděkování za návrat slávy zámku kastelánovi Tomášovi a všem, kteří mu pomáhají. Jste příkladem, co je možné udělat, když je zájem, nadšení, velká snaha, obětavost, pokora k předkům a peníze. Obdivuji vás,“ vzkázala přes facebook do Slezských Rudoltic památkářka a muzejnice Ľubica Mezerová.

Mnozí pamětníci si ještě vybavují, jak rudoltický zámek vypadal v dobách, kdy v něm hospodařilo ministerstvo zdravotnictví. Státní zámek byl zamřený a veřejnosti nepřístupný. Když Slezské Rudoltice získaly klíče, a dali turistům poprvé možnost nahlédnout dovnitř, vypadal zámek uvnitř jako průmyslové skladovací prostory plné regálů a nakládacích ramp.

Obec získala zámek s vizí, že mu bude systematicky vracet podobu honosného šlechtického sídla a udělá z něj vyhlášenou atrakci. Dnes je zámek nadregionálním kulturním centrem a jedním z nejfotogeničtějších míst Moravskoslezského kraje.

Kromě turistického ruchu spojeného s osoblažskou úzkokolejkou se rudoltický zámek stal také vyhlášeným místem pro uzavírání sňatků. Novomanželé a svatebčané v rokokových francouzských zahradách nebo pod mohutnými stromy na břehu jezírka vypadají na fotografiích obzvlášť romanticky. Velmi vzácnou návštěvu čeká zámek Slezské Rudoltice 17.8., kdy zde večer vystoupí nestárnoucí zpěvák Václav Neckář se svým recitálem.

Slezské Rudoltice díky zámku s přezdívkou Slezské Versailles byly po staletí místem prolínání aristokratické okázalosti a poklidného venkova. Zahrada francouzského typu se zahradnickými kreacemi pozvolna přechází do parku anglického typu s jezírkem.

Kapacita zámeckého areálu je neomezená, takže nabízí široké spektrum využití. Základní organizace Českého svazu chovatelů Slezské Rudoltice zde například na přelomu července a srpna připravila velkou výstavu drobného zvířectva.

„Zámek Slezské Rudoltice obklopuje romantický zámecký park s vodní plochou a stínem velkých stromů. Právě proto se sem tak rádi sjíždějí chovatelé z dalekého okolí. Tentokrát se jednalo o druhý ročník výstavy, která je současně oslavou založení organizace chovatelů ve Slezských Rudolticích. Je to úžasné, že v Rudolticích máme pro chovatelské výstavy k dispozici prostředí zámecké zahrady a parku. Také pro tuto atmosféru přijeli sem za námi organizace z celého okresu i vzdálenějšího okolí. Byli tu například vystavovatelé z Vítkova, z Opavska a Hlučínska,“ uvedl za organizátory výstavy chovatel Miroslav Kyška, který je předsedou OO ČSCH v Bruntále a předseda komise ČSCH pro práci s mládeží a rovněž předseda ZO ČSCH Slezské Rudoltice.

Na výstavě proběhla také prezentace terarijních zvířat a hlodavců, kterou připravila Květa Děrdová, referentka pro školství a práci s mládeží OO ČSCHH Bruntál a Tomáš Báča z ústřední komise pro práci s mladými chovateli. „Chtěli bychom se přednostně věnovat mládeži“, vysvětlila jednatelka místní organizace chovatelů Iveta Špičáková. „Děkujeme sponzorům a všem, kdo se na výstavě podíleli,“ uzavřel Miroslav Kyška s tím, že letos v areálu zámku proběhl také druhý ročník mezinárodní soutěže chovatelů O pohár princezny Sofie.

Princezna Sofie byla tetou pruského krále Fridricha druhého. Vzal si ji za ženu hrabě Albert Hodic, který nechal zámek ve Slezských Rudolticích přestavět do podoby "Slezské Versailles".