„Čarodějnický kostým jsem měla vymyšlený už dávno. Co se ale nestalo… Vloni při oslavách Halloweenu jsem ho ve Vrbně pod Pradědem někde ztratila," řekla desetiletá čarodějnice Katka Šenkárová. Jelikož kostým potřebovala, musela jí před sobotní akcí ušít maminka nový.

„Dnešní Čarohrátky mě nadchly. Líbilo se mi úplně všechno, asi nejvíc mě potěšila první soutěž. Házeli jsme kuličkou a plivali zeleným hráškem do figurek čarodějnic," prohlásila Šenkárová. Ujistila, že s oblibou navštěvuje veškeré společenské akce ve městě.

Katka Šenkárová nepřišla slavit „čarodějnice" sama. Na zámeček dorazila s maminkou Květoslavou Stiborovou a její dcerou Martinkou.

Z Katky je od soboty vicemiss

Obě holčičky se zapojily nejen do zábavných soutěží, jejichž cílem byl zisk pěti razítek pro získání čarodějnického glejtu. Společně s dvacítkou dětí se utkaly o titul Miss čarodějka. Katka mohla být pyšná, stala se druhou nejkrásnější čarodějnicí.

Značně živo bylo po celé odpoledne u stanoviště loutkářky Melyny Ciosové z Břidličné. Ta udělovala štemply do razítkovací hry jen těm dětem, které zazpívaly pěknou písničku nebo ženu v kostýmu čarodějnice potěšily básničkou. „Paní čarodějnici jsem zazpíval o Koblížkovi. Písničku jsem se naučil ve školce," svěřil se pětiletý předškolák Pepík Lazur. Košťátko získal pro Čarohrátky od tety, kostým byl na mamince.

„Šlo mi o to, prozkoušet děti, vydolovat z nich takovou tu kreativitu ve zpívání, básničkách i tanečcích na metličkách. Razítko rozhodně nezískávaly zadarmo, kolikrát museli nesmělým prckům pomáhat tatínkové a maminky," usmívala se loutkářka Melyna Ciosová. Všechny děti si prý ale nakonec razítko zasloužily.

Přijela rovněž čarodějka z Afriky

Víte, jak je to daleko z Afriky do Vrbna pod Pradědem? Podle africké čarodějnice, která přišla na Čarohrátky společně s dcerou, je to pouhých deset kilometrů.

„Měly jsme to sem daleko, a mohu říct, že doslova přes kopec. Kupodivu nám těch deset kilometrů trvalo tři hodiny. Šly jsme totiž pěšky, hádejte odkud," vzkázala čtenářům Deníku čarodějnice, která spolu s dcerou učila hrát děti na africké bubínky a rozdávala perníčky ve tvaru afrických zvířat.

Čarohrátek se nezúčastnily jen falešné Afričanky, ale i praví polští přátelé. Přijela předsedkyně kulinářského spolku Sami sobě Maria Rogucka z obce Wilamowice Nyskie u Głuchołaz. Ve spolupráci s vrbenským spolkem Poláci každoročně připravují hned několik akcí.

Poláci pořádají se Spolkem Přátelé Vrbenska akce od Dlouhé noci v Ludvíkově po Kulinářský den ve Vrbně pod Pradědem. „Nepořádáme jen kulinářské akce, ale i další společenská a kulturní setkání," podotkla Rogucka.

Při čarodějnické akci sbíral zkušenosti vedoucí úředník radnice v Nyse Anatol Bukala.

„Už existuje i čarodějnická cyklostezka z Mohelnice přes Šumperk, Jeseník a Glucholazy do Nysy, vzniklá v česko polském projektu," připomněl Bukala. „Inkvizitor Boblig nechal upálit ve Střelniční ulici ve Vrbně pod Pradědem dvě čarodějnice," dodal k historii čarodějnictví v regionu Karel Michalus, předseda Spolku Přátelé Vrbenska.