Snahy vyprostit rypadlo bez pomoci těžké techniky byly marné. Vyprostit je dokázala až čtyřiadvacetitunová tatra.

Jméno rybníka připomíná, že ho nedaleko Krnova vybudovala sovětská armáda ve svém vojenském areálu. Dlouho očekávané stavební práce na jeho generální opravě začala výkopová technika.

Ve chvíli, kdy už pracovníci dokončovali odvodňovací kanál na odvedení zbytku vody ze dna nádrže, došlo k sesunutí břehu. Současně s tím došlo k zapadnutí sedmitunového rypadla do řídkého bahna. Řidič s kolegy i přítomnými rybáři bojovali, jak jen to šlo. Výsledkem jejich úsilí bylo jen to, že občas uvězněný stroj vyjel o kousek výše, ale vzápětí se zase sesunul do bláta. Na pomoc tak musela přijet tatra. Za pomoci lana a umu obou řidičů se stroj podařilo z bahnité jámy dostat zpět na pevný břeh. Pak už šly práce rychle a voda během pár minut odtékala proudem do řeky Opavice.

Rybáři se přišli podívat, jak jdou práce. „Jedna věc je jistá, a to, že se konečně začalo pracovat na našem rybníku. Opavská firma, která je zhotovitelem stavby, má s rekonstrukcí vodních nádrží zkušenosti,“ řekl Bohumil Ramach, člen výboru krnovské organizace Českého rybářského svazu.

Vypuštění posledního zbytku vody lákalo nejen zvědavce, ale také rybáře, kteří se snažili ulovit pár drobných rybek. Ty lze v chladném počasí využít jako návnadu při lovu dravých druhů ryb. Někteří šťastlivci si přitom na dně přišli také na pěkné úhoře.

„Při výlovu zůstalo v rybníku přes metr vody, takže nějaké ryby tu jsou. Jeden kapr šupináč, kterého jsem vylovil do podběráku, měl dokonce osmapadesát centimetrů. Úhoři měli většinou okolo šedesáti centimetrů, ale našli se i větší. Malé rybky vytahovali kolegové už přes léto a hodně jich tu vybily také volavky,“ popsal situaci jeden z rybářů, když téměř po pás v bahně procházel vypuštěné dno rybníka Rusák a hledal zde poslední živé ryby.