S velkým zájmem veřejnosti se setkali rybáři při výlovu rybníka Výtažník u krnovského Petrova rybníka. Lidé se sjížděli k prázdnému rybníku od ranních hodin. Dopravní situaci na místě musela korigova tměstská i státní policie. Rybáři stojící po pás ve vodě u požeráku několikráte zatáhli sítě, ve kterých vždy uvízly tuny ryb. Ty následně třídili a odváželi do sádek k pročištění.

„Je to paráda. Takový kapr,“ hlesl malý Honzík a ukazoval přitom na amura. „Lidé si obecně ryby pletou. Tato akce, kterou uspořádalo Povodí Odry by měla veřejnost blíže seznámit s rybářským řemeslem,“ řekl rybář Bohumil Ramach.

Rybáři třídili ryby na chovné a prodejní. Chovní kapři, kteří dosahovali délky bezmála jednoho metru, byli převezeni do sádek a opět budou vysazeni. Posláním těchto velkých a kvalitních ryb je nejen dožít důstojně, ale také zplodit další rybí generaci. Někteří tito trofejní kapři mají dokonce i jméno. Jeden z obřích kaprů z Výtažníku se jmenuje Božena a pro rybáře je tato bezmála dvacetikilogramová ryba takřka posvátnou.

O ryby byl velký zájem. „Přijel jsem se podívat se ženou a synem na výlov. Je tu strašně moc lidí. Ale není divu. Výlov rybníka není každý den. Možná si i nějakou rybu koupíme. To se teprve uvidí,“ řekl Kamil Trávníček.

Krnovany kromě čerstvých ryb ale táhlo samotné řemeslo vyznavačů Petrova cechu. „Rybařím již několik let. Výlov rybníka Výtažník jsem chtěl vidět na vlastní oči. Proto mě tu taťka vzal,“ řekl Matěj Steininger.

Lidé, kteří nestihli výlov rybníka Výtažník mají štěstí, jelikož budou rybáři lovit 3. a 4. listopadu Petrův rybník v Krnově. I tam bude možné vidět postup při výlovu. A ani o velké ryby nouze nebude.