Volební místnost při volbách do poslanecké sněmovny navštívily ve Václavově u Bruntálu dvě ženy se jménem Věra Vaculková. Maminka zasedala ve volební komisi a její osmnáctiletá dcera poprvé v životě přišla volit. „Beru to jako občanskou povinnost, ale i jako své právo," vyjádřila se studentka, která se v Bruntále učí na automechaničku. Věra Vaculková má za to, že i její hlas může ovlivnit celkové výsledky voleb.

„Současná politická scéna mi přijde taková všelijaká, neurovnaná," řekla Vaculková s tím, že volit šla i drtivá většina jejich spolužáků. Ve škole o přestávkách žáci řešili, koho půjdou volit a kdo by mohl poslaneckou sněmovnu posílit. Sama Vaculková se rozhodla pro stranu, která by mohla podle jejího mínění přinést změnu ve fungování státu.

„Chci, aby se politici začali chovat jinak. Aby přemýšleli nad tím, co trápí obyčejné lidi a nemysleli bezohledně jen na svá koryta. Aby pomohli řešit zdejší nezaměstnanost. Mladí, kteří se vyučí, nemohou najít práci," uvedla prvovolička.

Volební seznam zahrnoval ve Václavově u Bruntálu rovných čtyři sta jmen. Bohužel volební účast, či spíše neúčast, v obci ovlivňují v posledních letech „černé duše". Tedy lidé, které k trvalému pobytu přihlásil v obci majitel tamního panelového domu. Lidé bydleli v obci jen krátce, zbyly po nich dluhy a nikdo neví, kde se v současnosti nacházejí. Jednalo se často o sociálně slabé rodiny. Obec má s těmito lidmi dodnes velké problémy.

Do volební urny vhodila jako první hlas hned v první den voleb václavovská starostka Jarmila Pavlíková, následoval první muž Jan Strápek. Volili i nejstarší manželé Terezie a Miroslav Juračkovi, chirurg Yifru Assefa s manželkou či rodina Valíčkova.

Oba volební dny jsme on-line sledovali volební dění v Moravskoslezském kraji - více zde.