Dlouho očekávaná událost je tady. Tento týden úřadují v bruntálském okresu zelené opentlené panenky a zelení mužíčkové se šosy a v kloboucích. Ano, je zde opět po roce Vodnický splav aneb 5. setkání vodníků na Slezské Hartě.

V pondělí vodníci zahájili nadvládu nad stejnojmenným mikroregionem u břehů rybníčku u obecního úřadu v Lomnici u Rýmařova. Setkání nemohlo začít jinak, než vodnickou pohádkou.

Humorné představení proložené pohádkami s názvem Vodnická škola si užívaly místní děti, i ty přespolní. Jako první si nechal vymalovat tvář do zelena od sličných vodnic Jáchymek Kól z jihomoravského Drásova. Chlapec se objevil taktéž o den později v sousedním Valšově, kde jihočeská hudebně divadelní skupina Rybníkáři sehrála pohádku Vodnické vyprávění.

„Tihle vodníci jsou fakt srandovní," pokyvoval od září druhák brněnské základní školy Jáchymek.

Utopená holčička

Rybníkáři se už první den Vodnického splavu ukázali ve skvělé formě. Děti vyučovali nejen přírodovědě, cizím jazykům a zpěvu, ve své škole názorně předvedli, jak topit nebohé duše. Do pohádky vtáhli čtyřletou Lucinku Struškovou z Bruntálu.

Byla to právě ona, jenž je letos první „obětí" vodníků. „To utopení se mi líbilo. Vodníků jsem se trošičku bála, ale ne tolik. Ještě za nimi pojedu do Leskovce nad Moravicí a Bruntálu," plánovala Lucinka.

Do pohádky zapojili herci daleko více dětí. Když je skrápěli vodou, krmili rybami, utopenci a sušenkami, když je učili hromadně plavat. Bylo zřejmé, že herci Věrka Studená jako žákyně Dušičková, Jirka Krška coby žák Puškvorecký a Ivan Studený jako učitel mají dětský „potěr" opravdu rádi, a že rozumí jeho citlivé dušičce.

A především vědí, jak pobavit. Jak by ne, mají obrovské zkušenosti z domovského jihu Čech.

Rybníkáři

Jak se vlastně taková nefalšovaná jihočeská hudebně divadelní skupina dostane k přehradě v bruntálském okresu? „Jedny vodnické slavnosti máme u nás v Chlumu u Třeboně v jižních Čechách. A letos máme od 27. do 31. července již čtrnáctý ročník.

Zajíždí k nám také soubor Magnet z Bruntálu a pohádková babička Dadla z Meziny. Dadla nás upozornila, že zde máte krásnou přehradu Slezská Harta," vysvětlil divadelník a hudebník Jiří Krška, titulovaný jako ministr vodokultury.

Tehdy vznikla myšlenka na pořádání vodnického setkání v našem okresu. „Jen jsme přijeli, věděli jsme, že by to u vás šlo. Oproti Chlumu u Třeboně je tu jeden velký rozdíl: tady to je setkání na řadě míst ve více obcích a lidé za námi jezdí. V Chlumu s námi suchozemci tráví celý týden, i proto, že tam nechybí obrovské ubytovací prostory pro tři až pět tisíc lidí. Na pohádkách máme obvykle okolo tří set padesáti dětí," srovnával Jiří Krška.

Vodnický splav je právě o tom, jak nalákat turisty ke Slezské Hartě. Podobně, jako je tomu na jihu Čech. Tam si lidé vezmou týden volna, naloží děti a užívají si týden u vody s vodníky.