Upozornit děti na možná nebezpečí a naučit je požární ochraně. Proto pořádali v pátek profesionální hasiči ze všech tří profesionálních stanic v regionu Den otevřených dveří.Třeba i poradit, jak se zachovat v případě, že mamince na plotně vzplane v pánvičce horký olej.

„Co se může vymstít, to je hašení pánvičky vodou. Pánvičku je pokud možno nejlepší přikrýt další pánví nebo navlhčenou utěrkou," řekl bruntálský profesionální hasič Bohdan Mikulka. Hasiči rozpálili obrovskou pánev, aby ukázali, co rozžhavený oheň dovede. Obzvláště, když ho polévali vodou. To oheň rozhodně neuhasilo. Účinný byl až práškový hasicí přístroj.

Děti si s chutí zastříkaly hadicí s vodou. Další skupinky se nechaly vyvážet třicet metrů nad areál hasičské stanice výsuvnou plošinou. Nechaly si vysvětlit, kdo je Dráček Hasík, a že se zabývá protipožární prevencí. A to nebylo zdaleka všechno.

Pasažéra vozu hasiči vystříhávali

Atraktivní podívanou poskytlo vyprošťování figuranta, uvězněného v havarovaném automobilu. „Při nehodách jsou často zablokovány veškeré dveře vozidel, takže se musíme kolikrát k osádce prostříhávat speciálními nůžkami na stříhání plechů," uvedl hasič Mikulka. Ke stejným účelům používají hasiči i speciální hydraulické nářadí.

Hydraulika je potřeba proto, že se může havarovaný vůz rozjet z kopce a zásah komplikovat. „Nejdůležitější pro hasiče ale je, aby všichni přežili pokud možno ve zdraví," řekl Mikulka. Děti společně s kantory mohly obdivovat i další hasičskou techniku, výzbroj a výstroj. Také mohly vyzkoušet, jak to vypadá uvnitř zásahového automobilu.

Dětem se u hasičů líbí

Mimo bruntálské předškolní a školní děti přijely do Bruntálu i výpravy ze sousedních měst a obcí. Z Andělské Hory dovezl početnou výpravu dětí kantor Petr Novotný. „Je nás tu padesát jedna ze čtyř tříd. Děti se k hasičům velmi těšily, vidí zásahy na vlastní oči. Hasiči jsou velice vstřícní, mají akci pěkně zorganizovanou," uvedl Novotný. Jeho slova potvrdila žákyně andělskohorské školy Šárka Lukaštíková ze Světlé Hory.

„Líbí se mi skoro všechno," vyznala se Šárka. Vysokozdvižná plošina zaujala nejvíce Mirka Hapla ze stejné školy.

„Já jsem dobrovolná hasička ze Světlé Hory," kontrovala spolužačka Adriana Přikrylová „Od bruntálských profíků jsem se naučila i něco nového, líbí se mi polštáře, které unesou až padesát tun. Dozvěděla jsem se tu, že jsou různé druhy hadic, na zásahy po zemi, soutěže i do panelových domů," líčila Adriana.