Lidé se Zátoru a z okolních obcí si nenechali ujít podívanou na traktoriádu, kterou v Zátoru uspořádala skupinka nadšenců příznivců zemědělské techniky.

Druhý ročník zátorské traktoriády zahájila ráno v sobotu 19. září spanilá jízda obcí. Na start se dostavilo celkem třicet tři strojů, od zahradních traktůrků přes traktůrky domácí výroby až po sériově vyráběné traktory, nejvíce byla zastoupena značka Zetor.

Vlastnoručně vyrobené traktory

Spanilá jízda končila na poli patřící zemědělskému podniku Agrozat, kde už na své favority čekali fanoušci, sousedi a známí. Pořadatelé připravili soutěžní disciplíny, hudební kulisu, zajištěno bylo i občerstvení.

„Na traktoriádu chodíme pravidelně, byli jsme i loni," žertoval Josef Dostál z Brantic, který přišel podpořit své dva vnuky.

„Mají zelenou buginu, to je přibližovadlo, které poznáte tak, že bude nejvíce hlasité. Kluci si to sami postavili u mě v dílně. Já jsem jim pomáhal dobrými radami," usmíval se Josef Dostál.

Mnozí návštěvníci se o technické detaily na vlastnoručně vyrobených traktorech velmi zajímají. „Chytám tady inspiraci, počítáme páčky, čím víc páček, tím je to zajímavější," obdivoval jeden ze strojů Přemysl Anděl, který na akci přijel z Lichnova. „U nás to hlásil místní rozhlas," dodal.

Orba, šnečí jízda, sprint

První soutěžní disciplínou byla orba, přihlásili se dva oráči, hodnotila se hloubka a celkový vzhled pole. Z tohoto klání vyšel vítězně majitel traktoru Zetor 25K Ladislav Zelinka.

Další možností, kde mohli traktoristi změřit své síly, byla „šnečí jízda". „Zde museli řidiči se svými samohyby projet padesátimetrový úsek co nejpomaleji," vysvětlil hlavní organizátor akce Lukáš Kuchta.

„V kategorii malotraktorů to bylo drama až do posledních okamžiků a nakonec se podařilo nejpomaleji dovézt do cíle malotraktor Kamilovi Šmigurovi s příznačným jménem „Divočák". V sériových traktorech tuto soutěž, bezkonkurenčně nejpomalejší jízdou, vyhrál traktor John Deere patřící obci Zátor, který kočíroval Rosťa Matěják," pokračoval organizátor a moderátor akce.

Opakem šnečí jízdy byl „sprint", zde si v malotraktorech nejlépe vedl Marián Šmigura. V kategorii „sériovek" byl nejrychlejší Milan Halíř se svým Zetorem 120 11.

Přetahování s traktorem

Do programu byli během dne zapojeni i diváci, a to formou přetahování sto lidí versus traktor.

Po této oddechové vložce museli opět traktoristi usednout za volanty svých mazlíků a předvést své řidičské schopnosti v disciplíně „Cross" a projet trať v co nejlepším čase.

„To se nakonec v nižší kategorii podařilo Kamilovi Šmigurovi s „Divočákem" a v traktorech zajel daný okruh nejrychleji Pavel Ceniga se svým Zetorem 30.

Ocenění se dočkali i Mirek Sedláček se svým Zetorem 7045 Horal systém, a to jako „NEJ traktor traktoriády". Milan Mlýnek se svým malotraktorem získal pohár za „NEJ malotraktor traktoriády". Trať i některé z disciplín si vyzkoušeli i Filip Grygar a Ondřej Kubeša se svými offroadovými speciály.

Dědové, otcové, děti

Mezi soutěžícími byl i sedmiletý Mario Mlýnek na čtyřkolce. Jezdit ho učí tatínek, který se závodu také zúčastnil. To, že se vztah ke strojům či k zemědělství předává z otců či dědů na syny a vnuky, potvrdili i další přítomní.

„Traktor mám po dědovi, jen jsem teď upravoval lak. Používá se na poli, pěstujeme obilí, brambory… Letos jedu poprvé, loni jsem se byl podívat a líbilo se mi to," řekl Antonín Šamaj z Brantic, který byl navíc stylově oblečen, měl po dědovi Edovi Krasulovi i oblečení a aktovku.

Vzor v dědovi má i hlavní organizátor Lukáš Kuchta. „Viděl jsem staré fotky, děda se účastnil soutěží v orbě. Traktor mám odmala, máme hospodářství. Jsem rád, že jsme s kamarády dokázali dát tu akci dohromady a že je mezi námi dost nadšenců. Zemědělstvím žijeme," vysvětlil svou motivaci Lukáš Kuchta.

Velká účast, dobrá nálada i ohlasy účastníků jeho slova potvrzují. „Líbí se nám to, máme tady kamarády, známé," byla spokojená Šárka Fabiánová. A zdá se, že i současní organizátoři a nadšenci budou mít své pokračovatele.

Rodiče přišli s dětmi, které si mohou vyzkoušet posadit se do traktoru. Po poli chodila také skupinka kluků David Sidopulos, Ondra Fabián, Janek Fajtl a Jakub Groda. „Jezdí tady i můj taťka, hodně nás to všechno zajímá, máme rádi technické věci," řekl Janek.

Gabriela Mathiasová