Svatomartinské tradice si Krnované velmi rychle oblíbili. V neděli 16. listopadu před koncem mše davy lidí vyhlížely svatého Martina, který každý rok své Krnovany něčím překvapí. Loni si například místo pověstného bílého koně vzal vraníka. Letos už přijel na bílém koni, ale rovnou si vzal s sebou celou svou jezdeckou družinu. Organizátoři pomalu nestačili uklízet koňské koblížky z chodníku.

Martinova družina se před kostelem sv. Martina pozdravila s krnovskými farníky a pak se vydala parkem k radnici. Tady už jezdce vyhlížela krnovská starostka Renata Ramazanová, aby Martinovi předala symbolický klíč od městských bran.

„Svatý Martine, přijmi tento klíč od našeho města a poskytuj Krnovu a Krnovanům i nadále svou ochranu, jak to činíš celá staletí. Je to klíč nejenom k našim domovům, ale také k srdcím Krnovanů, aby stejně jako ty činili skutky milosrdenství, cítili s potřebnými, a pomáhali těm, kdo se bez pomoci obejít nemohou. Dej nám svou ochranu a moudrost,“ pozdravila Martina starostka a předala mu klíč.

Poté měl následovat přípitek zástupců města a duchovního stavu svatomartinským vínem, ale při drobné nehodě skončily připravené skleničky rozbité na zemi (viz. video). Naštěstí se jedno svatomartinské víno podařilo zachránit, takže díky pohotovosti přítomných následoval poněkud netradiční přípitek z jedné skleničky.