Policisté nad rozpustilým blázněním masopustních maškar jen s úsměvem přimhouřili oko. Tolerují, že si masopustní postavy na půlhodinku přisvojily právo ve Starém Městě u Bruntálu zastavovat auta a kontrolovat, zda posádka netrpí hladem.

„Řídíte?“ začínala konverzace s překvapeným řidičem. „Tak to je škoda. Nedá nic dělat. Tak tu slivovici musí někdo vypít za vás. Pro řidiče tu máme skvělé koláče, jen si dejte,“ pobízely staroměstské maškary posádky aut i náhodné kolemjdoucí ke konzumaci nejrůznějších dobrot.

Pozor, nehoda. Ilustrační foto.
Řidič srazil v Krnově na přechodu chodkyni

Všichni řidiči odmítli alkohol a spokojili se s koláčkem, protože mezi maškarami nesmí chybět Smrťák číhající u silnice na své klienty.

Letos do masopustního průvodu dorazili také Krakonoš s Trautenbergem z Krkonoš, přestože Jeseníky jsou už rajónem jeho kolegy Děda Praděda. Dorazil také jeden z Avatarů, střízlivý zdravotník, živý sprchový kout, balonková vzducholoď klaunů, fakír na létajícím koberci, kanonýr s opravdickým dělem, jeptišky, faráři i červení čerti z reklam na afrodiziaka.

Staroměstský Masopust proběhl pod ústředním heslem: „Postavte se na ulici, připijte si slivovicí. Koblihy a koláče, u tance je vyskáčem.“ Těžko se ubránit takové vlně pohostinnosti. Zvlášť když se tácy s pálenkou nachystané před domy prezentují jako dezinfekční stanice pro spoluobčany, kteří si slivovicí zodpovědně posilují imunitu. Koláčové hlídky se snažily ze všech sil, aby ve Starém Městě o masopustu nikdo netrpěl hladem.

V Jeseníkách Shrek s Fionou roztančili lyžařský areál Annaberg. Karneval na sněhu představil moniski pro handicapované lyžaře. 26. února 2023
VIDEO: Shrek v Jeseníkách představil monoski pro handicapované lyžaře

Masopustní maškarní průvod ve Starém Městě u Bruntálu ukazuje, jak se místní dokážou spontánně bavit dávnými lidovými zvyky. Dávají krásný příklad ostatním městům a obcím v Sudetech, kde předávání dávných folklorních tradic přerušil odsun.