Do sadu, který byl loni vysazený v Chomýži u Krnova v bývalé vojenské střelnici, nyní kromě sadařů, botaniků a ekologů vyráží také skauti, aby zde pomáhali vytrhávat a vykopávat invazivní druhy rostlin. 

Řezbář František Nedomlel vyřezává nové sochy pro biblický výjev modlícího se Ježíše v Getsemanské zahradě.
Bruntálský řezbář Nedomlel oživí výjev modlícího se Ježíše ve Velké Štáhli

„Skauti s námi navázali spolupráci už dávno. Loni pomáhali při sázení stromů i vytrhávání zlatobýlu. Letos společně vykopáváme lupinu neboli vlčí bob. Lupina je nepůvodní a invazivní druh. Jako každá bobovitá rostlina obohacuje půdu o dusík. Při nadbytku dusíku tráva roste příliš bujně, takže drobnější rostliny v konkurenci neobstojí,“ vysvětlil Lukáš Matela ze spolku Slezské odrůdy, proč je likvidace vlčího bobu současně podporou tradičních lučních květin, a to včetně vzácných orchidejí a vstavačů.

Spolek Slezské odrůdy společně s botaniky a ekology hledá optimální model hospodaření, aby sad nabídl životní podmínky vzácnějším druhům rostlin. 

Testování - koronavirus. Ilustrační foto.
Na Krnovsku a Rýmařovsku se už všichni uzdravili

Změna hospodaření se projeví až v dalších letech, ale zdá se, že první úspěchy vidíme už letos. „Vzácná orchidej prstnatec bezový tu loni kvetla v desítkách kusů, ale letos už to byly stovky. Je to typický druh, který z české krajiny zmizel, když skončilo pastevectví a kosení luk. Obrovskou radost nám udělala drobná kapradina hadilka obecná, kterou asi nedokážete najít, když nejste botanik,“ doplnil Matela, jenž kromě likvidace vlčího bobu a botanického průzkumu lokality také zkontroloval, jak se daří čerstvě naroubovaným jabloním a hrušním.

„Většina roubů se nám ujala. Možná už by to chtělo postřik proti mšicím, jak nám doporučil sadař pan Přasličák. Mravenci si mšice pěstují a roznáší je na stromy, takže někdy místo postřiků je lepší dát na kmen lep,“ uzavřel Matela.

Poznámka Fidela Kuby - Chytrá horákyně