V Bruntále je vyhledávaným místem vodní prvek na náměstí Míru, kde se rády čachtají děti. Klidnějším místem je kašna na Zámeckém náměstí, a kdo touží po ještě větším klidu, může zajít do zámeckého parku, kde je jezírko s lekníny. Na sídlišti Dolní v Cihelní ulici je také příjemné posezení s lavičkami u vodní nádrže, stejně tak je zajímavá vodní nádrž u nového dopravního terminálu u vlakového nádraží.

V Rýmařově se lidé v roce 2014 dočkali nejen rekonstruovaného náměstí, ale na něm taky zcela nové kašny, která doplnila plochu mezi radnicí a budovou muzea.

Ve Dvorcích vévodí kašně na tamním náměstí klasicistní socha Neptuna z první poloviny devatenáctého století. Původní kašnou se mohou pyšnit také ve Vrbně pod Pradědem. V parčíku před kostelem sv. Michala stojí empírová kašna z roku 1825. Uprostřed kruhové nádrže je kamenný sloup se třemi andílky, kteří drží misku chrliče.

Karlova Studánka nabízí odpočinek třeba u vodní nádrže před budovou Letních lázní. Kousek dál je jezírko, které proslavil v zimě zamrzající vodotrysk, vytvářející vysoký ledový sloup. Před budovou ředitelství lázní jsou dva vodní prvky, jednomu vévodí socha jelena.

Krnované si mohou naplánovat procházku kolem pěti fontán, o které pečují pracovníci Technických služeb Krnov. „Jejich údržba a provoz každoročně stojí město kolem sta tisíc korun," uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Na náměstí Hrdinů tryská voda pod sousoším Rodina, které vytvořil sochař Miroslav Jirava (1931–2002). Přestože tato kašna původně nebyla určena ke koupání, často přiláká rozdováděné děti, které hledají osvěžení, kde se dá.

Ke kontaktu s vodou naopak záměrně vybízí nová fontána s brouzdalištěm a vodotryskem před gymnáziem. Při nočním nasvícení zelenou barvou je tryskající voda i zvlněná betonová skořepina také estetickým zážitkem.

Třetí je kašna u Švédské zdi, která zde stojí už od roku 1750. Nejspíš tu vydržela tak dlouho, protože ji chrání svým trojzubcem Neptun, bůh vodního živlu.

Z opačné strany Švédské zdi je čtvrtá fontána s roztomilým nahým chlapečkem, který si osedlal želvu. Poslední fontána u kruhového objezdu je zajímavá tím, že bojuje s vedrem za vydatné pomoci sousedního stánku se zmrzlinou. Ten vznikl už v roce 1990 jako průkopník soukromého podnikání. Koncem května byly zprovozněny nejen všechny krnovské fontány, ale také pouliční pítka s pitnou vodou.