Jeho první kroky vedly na radnici, kde se setkal s představiteli města v obřadní síni. Zcela zaplněné krnovské náměstí vítalo vzácnou návštěvu s ovacemi. Prezidentská kolona přijela až před vchod radnice.

Miloš Zeman vystoupil, přivítal se s občany a zmizel i s několikačlennou ochrankou v útrobách krnovské radnice.

Na náměstí bylo rušno

Během půlhodinového setkání s vedením města v obřadní síni byl narušen klidný průběh prezidentovy návštěvy dvojicí, která s kuklami na hlavách a obřím transparentem, na kterém zářil nápis „Stydím se za svého prezidenta," vyrazila na náměstí.

V momentě, kdy je zpozorovala prezidentova ochranka, byli okamžitě předáni policii a odvedeni na policejní služebnu k prokázání totožnosti, kde strávili zhruba hodinu. Poté byli oba propuštěni na svobodu.

„Nechápu tyhle děcka. Jsem rád, že alespoň ty kukly dali dolů, když už jsou takoví hrdinové, že se vyjadřují k politice, které ještě nemůžou ani za mák rozumět," řekl Marek Tabiš z Krnova a k jeho názoru se přidávali další občané hlasitým pískotem.

Občané pokládali otázky

Další kroky prezidenta Miloše Zemana vedly na pódium v samém srdci krnovského náměstí. Zde jako první poděkoval starostce Aleně Krušinové.

„Ještě v žádném městě jsem se nesetkal s tak ochotnou starostkou, která by mi nabídla rámě a doprovodila mě až sem," vtipkoval prezident. Poté se jeho proslov zaměřil k výroku bývalého primátora Prahy Tomášovi Hudečkovi, který prohlásil, že rozvoj České republiky je závislý na rozvoji Prahy, jako rozvoji hlavního města.

„Chci říci, že jsem Kolíňák. Jsem z města, které je zhruba tak veliké, jako je Krnov. A právě tato města, nikoliv Praha a Pražská kavárna, jsou sůl země," prohlásil Miloš Zeman.

Občané měli po proslovu prezidenta možnost pokládat různé otázky. Mezi dvě nejzajímavější rozhodně patřila otázka: „Všímám si od samého začátku, kdy jste byl zvolen, jaká proti vám byla vytvořena nenávistná kampaň medií. Jak je možné, že v této zemi, která si říká demokratická, se veřejnoprávní média protiví proti lidem," zněl první dotaz z davu.

Miloš Zeman reagoval: „Prezidentská kampaň byla v prvním kole poměrně vyrovnaná. Mezi prvním a druhým kolem zahájila média kampaň na podporu mého protikandidáta. Ale díky tomu, že kampaň byla tak stupidní, tak se nerozhodní voliči rozhodli volit mě. Takže jim vlastně děkuji."

Druhá opravdu pichlavá otázka směřovala k senátu. „Na co máme tak velký senát, když tam sedí dvě stě blbců, kteří by mohli dobrý zákon těžko stvořit." Na to prezident reagoval: „Dovolte, abych vás opravil, kdyby tam opravdu sedělo dvě stě poslanců, tak by to ještě bylo dobře, ale viděl jste poslední přenos parlamentu, sedělo tam z těch dvou set zhruba třicet, takže nebyli ani usnášeníschopní.

Já jsem předkládal několikrát návrh, který se jmenuje vyhladovění senátu, který bohužel nikdy neprošel," Tím Miloš Zeman odkazoval na svůj návrh, kdy by se z postu senátora stalo neplacené, pouze prestižní povolání.

Dary pro prezidenta

Po diskuzi s občany, která trvala zhruba půl hodiny, se Miloš Zeman podepsal do Pamětní knihy města Krnova a dekoroval prapor města Krnova, stuhou prezidenta republiky. Starostka Alena Krušinová se chopila předávání darů.

„Vybírali jsme něco čistě opravdu krnovské, a tak jsme se rozhodli darovat lesní roh z křišťálu jako symbol městského znaku Krnova, knížku o Krnovu a dárkový koš s uzenářskými výrobky z místní produkce," řekla Alena Krušinová a ještě dodala: „Jelikož jsme opravdu multikulturní město, uzeniny jsou z dílny řeckého řezníka Jorgose a jsou opravdu čerstvé. Ještě včera běhaly v chlívku."

Poté se prezident i se svou kolonou vydal do Třemešné, kde jeho kroky vedly na projížďku známou úzkokolejkou směřující do Osoblahy na další setkání s místními občany.