Podivného útvaru na obloze si všimli i fotografové. „Jevilo se to jako nějaký cyklon. Chtěl jsem spatřit patu onoho úkazu. Ta byla vidět směrem na Staré Město až někde nad Vrbnem. Bylo to velmi emotivní. Bezvětří a podivné mrazení na těle z mocné umělecké tvorby přírody. Za okamžik se mraky rozplynuly a opět bylo vidět jen šedivou inverzní oblohu,“ popsal svůj zážitek fotograf a městský policista Juraj Móric z Bruntálu.

Dalším svědkem byl Pepa Polášek z Bruntálu: „Viděl jsem to jako větrný vír, fotil jsem ho pod Uhlířským vrchem.“

Mimořádnou podívanou meteorologové ale neoznačují za nic výjimečného. „Zdůrazňuji, že se nejedná o žádný vzduchový vír, natož nebezpečný,“ řekl Roman Volný z regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě-Porubě. Zároveň dodal: „Nicméně to nemění nic na tom, že pozorování oblohy a oblačnosti může být i v zimním období velmi zajímavé a krásné.“

Jev popsal meteorolog jako silnějším výškovým prouděním zdeformovaný oblak. „Mám tím na mysli to zřetelné prohnutí,“ uvedl Roman Volný. Na této deformaci může mít svůj podíl i tvar krajiny Jeseníků.

„Všimněte si, že se nejedná o vertikálně mohutnou oblačnost, což je zřejmé z těch jakoby vlnek za sebou. Mohlo by malinko mást, že se to navlnění jeví, jako by vedlo až někam za horizont. Nejvíce asi připomíná kouřovou vlečku, ovšem nejde o snižování dolní hranice mraku k zemi, jen se to tak jeví,“ popsal Roman Volný.

Výskyt jevu viděného v Bruntále označuje za vcelku běžnou situaci, nijak nesouvisející s atmosférickými víry. „Tyto jevy můžeme se stoprocentní pravděpodobností vyloučit,“ doplnil Roman Volný.