Bruntálští silničáři se v úterní předpovědi nemýlili. Středa připravila obyvatelům a návštěvníkům Jeseníků a jejich podhůří překvapení v podobě neustávajícího přívalu sněhu. V horách nyní panuje pravý lyžařský ráj.

Třeskuté mrazy nepřišly

Na Ovčárně pod Pradědem se ubytovala tento týden například rodina Boubínova z Prahy. Syn Maxim má teprve rok a už zvesela prohání po jesenických kopcích sáňky. Rodina je původem z Olomouce.

„Užíváme si sjezdovky, v Jeseníkách jsme už druhou zimu. Navštěvujeme také Krkonoše, každá lokalita má své půvaby,“ prozradila maminka Boubínová, která už se těší na příští sezonu, v níž chce syna Maxima naučit lyžovat. Návštěvnost ve Sportovním centru Figura je v tomto týdnu paradoxně vyšší, než o uplynulém víkendu.

Zásluhu na tom mají především lyžařské kurzy a školní výpravy. Rekreantů mohlo přijet možná ještě víc, nebýt panické meteorologické výstrahy. „Strašili, že půjdou teploty až k mínus čtyřiceti stupňům, to se ale nenaplnilo,“ řekl Deníku Josef Figura, provozovatel nejvýše položeného lyžařského střediska v Česku.

Vlek označený jako A vyváží lyžaře až k Petrovým kamenům, odkud je vynikající výhled po okolí, na věž televizního vysílače na Pradědu. Josef Figura se stará rovněž o strojovou úpravu patnáctikilometrové běžkařské stopy z Ovčárny na Švýcárnu. Uspokojí i běžkaře, vydávající se po bílé stopě na Uhlířském vrchu v Bruntále, kde čeká sedmatřicet kilometrů upravených tras na klasiku i bruslení až ke kostelu v obci Václavov.

Toalety jsou zamrzlé

Letošní zima umožňuje lyžování i v nižších polohách, například ve Skiareálu Avalanche. Sníh tam přesahuje metrovou výšku, lyžaře na svah mezi Dolní Moravicí a Václavovem vyváží dá se říct komfortní čtyřsedačka. Z Hranic na Moravě přijela za lyžováním na Avalanche rodina Kolářova.

„Jsme tu proto, že jsme objednávali dovolenou na poslední chvíli, a zde nám vyšli vstříc,“ sdělil otec Daniel Kolář. Tatínek učí v podhůří Jeseníků lyžovat syna, i dceru. „Jeseníky máme sjeté, pokaždé jezdíme na jiné místo, od Ramzové přes Praděd až po Dolní Moravici,“ prohlásil Kolář.

Za čtyři dny se podařilo rodině sjet kopec snad padesátkrát. Pokud nefouká vítr, který může čtyřsedačku vyřadit z provozu. Co však na Avalanche některým rekreantům chybělo, to byly toalety, které zamrzly, podobně jako sedačky lanovky. Jiné sedačky byly mokré. S tím se však potýkají i jiní provozovatelé zimních areálů v Jeseníkách.

Vynikající jsou podmínky pro zimní sporty v Malé Morávce, Karlově pod Pradědem, Suché Rudné, Andělské Hoře nebo Ludvíkově. Na většině míst u sjezdovek je parkování zdarma.