„Využili jsme technologií moderní doby. Změnili jsme nový výpůjční systém. Zavedli počítačové výpůjčky s čárovým kódem místo kartiček v knížkách. Fungujeme na facebooku a chystáme instagram. Knihovny asi nepřežijí další desetiletí, pokud zůstanou jen u půjčování knih, protože čtenářů ubývá,“ uvedla Žaneta Dolanová s tím, že zatímco v roce 1980 bylo v Holčovicích 314 registrovaných čtenářů, dnes je tu jen 11 věrných dospělých.

Centrum Krnova bylo plné lidí, kteří si užívali babího léta a vůně kávy.
Coffee festival o víkendu zalidnil centrum Krnova. Nebyl ale pouze o kávě

„Knihovny musí jít jinou cestou. Musí se stát komunitním centrem, které nabízí besedy, výstavy, setkání s autory i akce pro děti. Děkuji zastupitelům, že jsem si mohla knihovnu přizpůsobit k obrazu svému,“ uvedla Dolanská, kterou knihy provází celý život. Jejím dalším snem je výstavní síň pod střechou Obecního domu.

V knihovně samozřejmě přibyl i dětský koutek a výstava nejcennějších knih podepsaných autory. Na výstavku se dostalo i několik rarit. V Holčovicích, které byly před válkou téměř výhradně německé, v roce 1942 přibyl do knihovního fondu česky psaný rádce chovatelům, zemědělcům, sadařům, vinařům a včelařům Český rolník.

Slavnosti dýní v Osoblaze jsou nezapomenutelný zážitek.
OBRAZEM: Dýně, kam se podíváš. Dýňobraní v Osoblaze opět stálo za to

Podobné překvapení čekalo archiváře před dvěma lety, když v báni holčovického kostela kromě německých a latinských textů našli také české. V roce 1891, kdy byla schránka do věže vložena, žilo v Holčovicích jen 12 Čechů vedle 4,5 tisíce Němců. Z českých písemností nalezených ve věži kostela i v knihovně lze usuzovat, že v Holčovicích spolu čeští a němečtí sousedé dobře vycházeli, a německá majorita respektovala českou menšinu.