To bylo jásotu a veselí! Slunečné počasí přilákalo na bruntálské náměstí Míru a do jeho přilehlých uliček obdivovatele klobouků.

Touto pokrývkou hlavy byli vybaveni všichni od předškoláků, školáků a studentů až po dospělé příznivce Spolku studentů Univerzity třetího věku Bruntál, který ve městě pořádal historicky první Kloboukový majáles. Nechyběli ani senioři z bruntálské Pohody.

„Rádi bychom z našeho úvodního ročníku majálesu v Bruntále vytvořili novou, vkusnou tradici," řekla hlavní pořadatelka Růžena Urbanová.

Klobouky vyráběli sami

Účastníci studentského svátku klobouky obstarávali různě. Někteří je koupili, jiní prohrabali maminkám a tatínkům skříně. Ti nejzručnější je vyráběli, jako například Kristýna Štěpánová ze Střední průmyslové školy a Obchodní akademie. Na majáles se mladí lidé těšili.

„Já jsem vyráběla čelenku s kytičkami. Ze soutěží se mi nejvíce líbily pružiny, které bylo třeba udržet na čele. Bylo to obtížné," uvedla Simona Valovičová z druhého ročníku gymnázia.

Čelenku si zhotovila studentka sama. Jak říká, stačila jí k tomu pouhá čtvrthodina. „Je to jen pár kytiček a drátek a čelenka byla na světě," dodala Simona, kterou doprovázela spolužačka Martina Podlovská.

Michal Ujfaluši přišel na Kloboukový majáles s buřinkou. „Podlézání tyček bylo nejlepší. Buřinku mám taťkovu. Jeho brácha je totiž fotbalový fanda. Má buben, chodí povzbuzovat na kopanou hráče Břidličné," svěřil se druhák Martin.

Ve vkusném kloboučku slavila studentský svátek Kateřina Rozkošná z Křišťanovic, další ze studentů bruntálského gymnázia: „Našla jsem jej doma, vypadal dobře. Na majáles jsem se těšila, je tu spousta zábavy, vyšlo i počasí, co více si přát."

Zapojila se celá škola

Mnohde se do výroby klobouků zapojila celá škola, jako ta Základní škola v Jesenické ulici. „Opravdu se pustili do vytváření klobouků děti ze všech ročníků. Z těch nejhezčích jsme pak v soutěži vyhodnotili ten nejlepší, které jsme sem dnes přinesli na majáles.

Vítěz získá cenu, ostatními jsme vyzdobili školu," potvrdila na náměstí Míru ředitelka školy Marcela Žáková. Klobouků díky aktivitě školáků vzniklo více než sto.

Po dopoledním juchání se přesunuli mladí i starší v kloboucích před bruntálský zámek, odkud vyšel v 15 hodin slavnostní průvod na náměstí Míru, kde začala hlavní část programu, včetně volby nové královny a krále majálesu.

„Mladí lidé se těšili na koncert pop punkové skupiny Donaha, starší na Melodik z Jedlí. Kloboukový majáles nám symbolicky končil půlnočním ohňostrojem," doplnil letošní král bruntálského studentského svátku Zdeněk Románek.