Svaly napnuté k prasknutí, zpocená těla v úmorném vedru oděná v hasičských oděvech s dýchacími přístroji na obličejích. Vysílení a myšlenky na doušek vody. Disciplíny, jakými byly v sobotu 15. srpna napojení hadic, roztažení proudnic, bušení kladivem v kleci a překonávání dvoumetrové překážky, dávaly závodníkům zabrat.

Přenos figuríny a kanystru tunelem, smotávání hadic a závěrečný výšlap nebo výběh po tři sta třiceti dvou schodech přehrady, to vše museli hasiči zvládnout.

Favorité z Polska

Výše uvedené úkoly měl Hartaman 2015, jehož hlavní hvězdou byl opakovaný vítěz každoroční soutěže, mistr světa i Polska v hasičských disciplínách Marcin Zdzieblo. „Trošku závodím u vás, u nás v Polsku, i mnohde jinde," skromně konstatoval favorit Hartamana.

Do bruntálského okresu přijel závodit s přítelkyní, kterou je Marta Ryba. Jak se ukázalo, tato mladá, krásná a drobná dívka vládne neskutečnou silou, se kterou se postavila na start, aby ukázala, že soutěž z kategorie T. F. A. není rozhodně jen mužskou doménou.

TFA v překladu z anglického Toughest Firefighter Alive znamená zhruba toto: nejtvrdší hasič přežije.

„Rozhodně se mužské konkurence nebojím. Ráda se s kolegy hasiči popasuji, vždyť je nutné mužům ukázat, že děvčata také umí, a určitě nejsou horší," smála se Marta Ryba, a jen několik minut poté bravurně jedním skokem překonala překážku, přesahující její výšku. Marta Ryba excelovala i v dalších náročných disciplínách.

Než Hartaman 2015 odstartoval, svolal jeden z pořadatelů Radim Háša Smažák účastníky, aby jim ukázal závodní trať.

Společně s Jiřím Rollerem a Josefem Gajdošem představili jednotlivá stanoviště, popsali správné a přesné překonání překážek. Nezapomněli přednést hasičskou modlitbu. „První závodníci vlastně potom ukázali těm následujícím, jak se mají do čeho pustit," pokyvoval Radim Smažák.

Nejhorší jsou schody

A pak už to začalo. Hasiči nemysleli na všudypřítomné vosy, ani na teploty, které se opět na slunci blížily čtyřiceti stupňům Celsia.

Letošní jubilejní desátý ročník hasičské soutěže Hartaman 2015 zahájil Radek Šmigura, dobrovolný hasič z Lubiny, Drnholce.

„Nejhorší byly samozřejmě závěrečné schody. Ty hodně svazovaly nohy. Díky celoročnímu tréninku a přípravě na ostré zásahy jsem závod zvládal vcelku dobře," prozradil Deníku po doběhu do cíle na hrázi přehrady Radek Šmigura.

Výsledky

Kategorie B
1. Martin Januš - HZS Zlínského kraje, územního odboru Vsetín
2. Zdeněk Šejbl - JSDH obce Horní Sloupnice
3. Martin Koliba - JSDH obce Metylovice

Kategorie C
1. Marcin Zdzieblo - Panstwowej straze požarnej z Polska
2. Miroslav Balada - JSDH obce Bobrovníky
3. Zdeněk Hubáček - JSDH obce Uničov

Kategorie D
1. Adam Ryš - JSDH obce Bohuslavice
2. Josef Palát - HZS podniku DEZA Valašské Meziříčí
3. Josef Frýdl - Hasičský sportovní klub Zlín

Kategorie E (ženy)
1. Marta Ryba - Polsko
2. Blanka Krčálová - JSDH obce Rokytnice nad Rokytnou
3. Pavlína Havlenová - JSDH obce Vladislav