Vše začalo po 9. hodině. Kastelánka hradu Sovince Kateřina Jarmarová telefonicky oznámila požár ve věži a zraněnou osobu. Čekání na příjezd nejrychlejší ze šesti hasičských jednotek nabylo dlouhé. Brzy zaslechla zvuk sirén a v zatáčce se objevil první červený hasičský vůz.

Na Sovinci hasiči zjistili, že nejen nízké teploty, ale také nízké brány mezi nádvořími pro ně znamenají úskalí. Nemohli zajet s technikou až ke hradu, takže hadice museli tahat ručně.

Záchrana z věže

Hadicemi se zabývala jedna skupina, zatímco druhá se chystala na záchranu zraněné osoby z věže. Během příprav na výstup po strmých schodištích už bylo prostředí ve věži zadýmené a viditelnost byla snížena na minimum. Z všudypřítomného kouře už pálily oči a škrábalo v krku.

Zraněný ležel po pádu ze žebříku na zádech s jednou nohou opřenou o schody. Dva hasiči s dýchacími přístroji jej museli zkontrolovat, nasadit mu masku s kyslíkem a připevnit jej na cestu do bezpečí pomocí upínacího systému.

„Rychle! Pozor na ruku! Vlevo! Vlevo!" křičel hasič na kolegu, se kterým se zraněného snažili snést po úzkém schodišti o patro níže. Tam na ně už čekali další dva kolegové.

| Video: Youtube

Záchranáři převzali „zraněného"

Ti už měli práci se zraněným o něco lehčí. Schody už nebyly tak strmé a úzké, a viditelnost se s každým schodem zlepšovala. Pod věží na poraněnou osobu čekali zdravotníci. Ti raněného prohlédli a ošetřili.

Hasiči poté zraněného přeložili na záchranářská nosítka a odnesli před hrad, kde již byl připraven vůz záchranné služby. Zbývalo už jen zraněnou osobu zabalit do tepla izolující přikrývky a naložit do vozu.

„Na to, že zraněného představoval malý člověk, byl poměrně těžký. Vše dobře dopadlo. Nikde jsme se nezasekli. Nenastaly žádné trable," popsal zásah člen Sdružení dobrovolných hasičů z Břidličné Michal Vymlátil.

Michal Vymlátil byl jedním z hasičů, kteří nesli „zraněného" figuranta z věže dolů.

Přítomnost několika hasičských a policejních vozů, sanitky a pohyb osob v nejrůznějších uniformách neušlo obyvatelům okolních domů. Přihlížejícím se ulevilo, když zjistili, že na tak brzké pondělní dopoledne bylo naplánováno prověřovací cvičení.

Bylo specifické tím, že se odehrávalo na hradě, který před rovnými sedmdesáti lety téměř kompletně vyhořel.

Hasiči se cvičili také v tom, jak si poradit se zraněným v zadýmeném prostoru a na úzkém tmavém schodišti. „Ty stísněné prostory mi nevadí, protože trénujeme na podobné akce jednou za rok. Není to moje první cvičení," dodal Michal Vymlátil.

Kromě dobrovolných hasičů z Břidličné se cvičení zúčastnilo ještě pět dalších jednotek, a sice profesionální hasiči z Bruntálu a Rýmařova a dobrovolní hasiči z Břidličné, Ryžoviště, Rýmařova a Lomnice. Celkem třicet hasičů.

Počasí tentokrát cvičení moc nepřálo. Ráno bylo tak mrazivé, že zkomplikovalo práci těm, kteří byli na Sovinci první: vyvíječům kouře.

Ti díky nízké teplotě měli co dělat, aby byl kouř stoupající z vysoké věže dostatečně tmavý. Zpočátku to vypadalo, že úspěchem bude alespoň nějaký kouř, který je možné rozeznat.

„Měli jsme tu cvičení před pěti lety. Pořádal to Bruntál a sundávali zraněného z hradeb," prozradila ředitelka Muzea v Bruntále Hana Garncarzová. Hradby ční vysoko nad okolní terén a některým by pohled z nich mohl vyvolat závrať.

„Maminka tady kdysi dávno lozila po hradbách. Když tu byla nedávno, říkala, že je zajímavé, že se vůbec nebála," vzpomenul tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Přípravy cvičení se nesly v odlehčeném duchu. „Měli jsme nedávno cvičení na zámku. Hasiči sundávali zraněného z depozitáře. Snášeli jej po žebříku a po schodech. Figurant byl ale tak těžký, že jim ještě před sanitkou spadl na zem," vzpomněl si na veselou historku ze cvičení pracovník Muzea v Bruntále Jaromír Rada. Nic podobného se naštěstí tentokrát hasičům na Sovinci nepřihodilo.

Zatímco jedna skupina hasičů odnášela zraněného k sanitce, druhá natáhla a zapojila hadice. Celé cvičení sledovaly i dva drony.

Obraz ze svých kamer promítaly na obrazovku, umístěnou před hradem, aby si každý mohl ověřit jak takový zásah vypadá z ptačí perspektivy. Když se na obrazovce ukázal proud vody, který přesně vytryskl směrem do hradního příkopu. Byl to signál zakončit úspěšné cvičení.

Martin Hon