Jednou z prodejkyň byla Miroslava Němečková z Horního Benešova. „Nabízíme výrobky z kozího mléka. Jsem ráda, že lidé chodí a učí se podporovat farmáře z okolí, kteří něco pěstují a vyrábějí. Tím rozhodně nechci říct, že by například výrobky ze sousedního Polska byly všechny nekvalitní," řekla Němečková.

Kozí mléko je velmi zdravé, prý po mateřském mléku vůbec nejlepší. Má velmi vysoký obsah vápníku i riboflavinu. Je výzvou pro zdravý životní styl. I kozí sýr je stoprocentně přírodní, chuť je určitě jiná, než má většina mazacích krémů ze supermarketů.

Slovák nabízel pravé ovčí sýry

Lahodné jsou i ovčí sýry, které nabízel Miroslav Skaličan ze slovenské Čadce. „Jde o sýry od slovenských výrobců. Pravé ovčí sýry, korbáčiky, prostě to pravé, čerstvé, kvalitní, jak to má být," prohlásil v lidovém kroji oděný Skaličan. Sýry byly skutečně lahodné, jen se rozplývaly na jazyku. „Každý rok nabízím sýry na tom stejném místě, přijďte ochutnat," vyzval Skaličan.

Ovčí sýr koupila dceři Sáře k patnáctým narozeninám maminka. „Nejlepší byl uzený ovčí sýr. Sama jsem na Slovensku bydlela, tak jsem neodolala," pochutnávala si Iveta Toráčová.

Konopné masti, pivo ze sladu

Opodál nabízela léčivé konopné masti a kosmetiku Marie Krejčí z Bludova. „Konopné přípravky pomáhají na svaly, krční páteř, jsou vhodné na atopický ekzém. Je to česká přírodní kosmetika," líčila Krejčí. Do Bruntálu přijela včera se svým stánkem potřetí. Jak sdělila, lidé z Bruntálu si rádi nechají poradit, mají o kosmetiku z bylinek zájem. Pak ani nepotřebují chemicky připravená léčiva.

Pivo z bruntálského sladu vyrábí v malém pivovaru v Biskupicích mezi Třebíčí a Znojmem. Otevřeno má pivovar teprve třetí měsíc.

„Biskupický Gajdoš je z bruntálského sladu, z vaší sladovny. Váš slad je dobrý," ujistil Ivan Gajdoš, který se bruntálských trhů účastnil podruhé. „S troškou nadsázky říkám, že Biskupický Gajdoš je pojmenovaný po synovi. Má kamaráda Svobodu, který má v USA sochu, můj syn má zase pivovar," usmíval se Gajdoš.

Trhy navštívili i sourozenci Kristýna a Matěj Opletalovi z Bruntálu. Matějovi se asi nejvíc líbily kamínky, minerály a nerosty. Kristýna myslela i na něco dobrého na zub. „Trhy se nám líbí, chodíváme pravidelně," vyjádřila se babička dětí Jiřina Dworoková. Babička nakoupila v zelené lékárně, přibrala bylinky, nezapomněla ani na nějakou tu rostlinku na zahradu a na lahodnou klobásku z udírny.