V Bruntále se na Boží hod vánoční uskutečnil desátý ročník Bruntálského krystalku, přehlídky otužileckého plavání. Letos se u Kobylího rybníka sešlo šestnáct účastníků, nechyběl mezi nimi ani zakladatel akce Pavel Poljanský. Mezi odvážlivci byly i dvě ženy.

Nejdůležitější jsou pravidelnost a vůle

Plavci dorazili z různých míst, vedle místních otužilců dorazili i účastníci z Brantic, Horního Města, Staré Vsi, Prostějova, Přerova a Prahy.

Letos poprvé dorazil na Bruntálský krystalek Radovan Staněk z Horního Města. „Mám to jen pár kilometrů, tak jsem dorazil, když je to ten jubilejní ročník," řekl Radovan Staněk. Dřív mu to nějak nevyšlo, jak podotkl, v tyto sváteční dny je člověk buď s rodinou, anebo v práci.

„Já se otužuji od pětatřiceti let, takže už šestnáct roků. „Nejlepší je plavat venku přes léto, na podzim pokračovat, až člověk zjistí, že už je prosinec," poradil Staněk. Podle něj jsou při otužování nejdůležitější pravidelnost a vůle. Chce to každý den studenou sprchu a dvakrát až třikrát týdně si zaplavat venku ve volné vodě. Na oplátku člověk získá posílenou imunitu, je to skvělá prevence.

Máme stále všechny plavce?

Nejstarším plavcem byl letos Jan Horáček ze Staré Vsi, nejmladším pětadvacetiletý Jakub Melčák z Bruntálu, dokonce dorazily plavat celé rodiny. Někteří účastníci si vzali vánoční čepičky, když už je to vánoční plavání, a postupně po žebříku vlezli do rybníka.

Hladina nebyla zamrzlá, a tak otužilcům nic nebránilo dát si pár temp a doplavat až k ostrůvku uprostřed rybníka. „Máme stále všechny plavce?" ujišťoval se žertem moderátor akce Václav Mores u vodních záchranářů, kteří dbali na bezpečnost. „Zatím ještě nikdo nezmizel pod hladinou," uklidňoval záchranář Jiří Slavík.

Po ledové koupeli zase otužilci vylezli z vody, podle toho, jak kdo dlouho odolával zimě. „Vydržela jsem déle než vnuk, to mě těší. A to je sportovec!" pochválila se plavkyně Alena Svobodová.

Zimní koupel se líbila i nejvzdálenějšímu účastníku, Jaroslavu Kličkovi z Prahy. „Za rok zase přijedu, určitě," slíbil, když vylezl z vody na břeh.

Z Prahy dorazil i Pavel Poljanský, zakladatel Bruntálského krystalku. Kromě zimního plavání v Bruntále se chystal hned na další otužileckou akci v Uherském Hradišti. „Zítra plavu v řece Moravě, sejdeme se na přístavišti v centru Uherského Hradiště. Chtěl bych tam založit také tuto tradici zimního plavání," řekl Poljanský.

„Mám rodinu v Napajedlech a sám trénuji v řece Moravě u Spytihněvi. Uherské Hradiště je větší město, navíc je velice krásné a má své kouzlo. A také řeka Morava protéká přímo jeho centrem," vyjmenoval Pavel Poljanský důvody, které jej dovedly s jeho záměrem právě na Slovácko.

Ale jeho plány jsou daleko větší. „Mám rád Vídeň a láká mě přeplavat zimní Dunaj," prozradil Poljanský. „Rád bych vytvořil takovou šňůru, která by spojila Bruntál a Vídeň. Začali bychom s plaváním 25. prosince tady, pak 26. pokračovali v Uherském Hradišti a 30. prosince bychom mohli plavat ve Vídni," plánoval Poljanský. Poslední letošní akcí, na kterou se chystá, je otužilecké plavání na Silvestra v Přerově.