Malí i velcí si přišli na své. Na výstavu klubu sklaničkářů zavítala společně se svou babičkou a dědečkem také dvouletá Maruška Kristýnková, která Deníku řekla: „Moc se mi líbí hlavně stromečky. Dědeček je totiž lesák.“

Pětatřicet let se již věnuje pěstování bonsají i jiných dřevin a rostlin třiaosmdesátiletý Jaromír Bezruč z Krnova. „Už ale pomaličku končím, dnes se zálibě věnuji pouze na balkoně. Přivezl jsem do Bruntálu pokojové bonsaje, tvarovanou myrtu,“ uvedl pěstitel. Podle jeho slov je důležité rostlinky nepřelévat, ale ani neusušit. „Důležité je především správné zalévání a také kvalitní hnojení,“ vysvětlil.

Celý život muž žil pěstováním bonsají. „Vždy jsem v tom hledal vědu, zjistil jsem nakonec, že to takový problém není. Musíte se tomu věnovat intenzivně a mít představivost, aby vám stromek hezky vyrostl a vytvaroval se,“ pokračoval Jaromír Bezruč.

Vystavovali rovněž známí bruntálští zahrádkáři Milan Jánošík a Olga Machů. Výpěstky se prezentovala i předsedkyně klubu skalničkářů Campanula Pavla Poloková z Krnova, která uvedla: „Velký zájem byl letos také o bonsaje z pozůstalosti Jaromíra Štolby. Pěstitelů stále ubývá, stárnou. To je ale problém všech skalničkářských organizací. Je to zájmová činnost a dnes se většina lidí věnuje hlavně zajištění vlastní existence.“

Členové organizace Campanula se každoročně setkávají se svými kolegy odjinud i na podzim, kdy si vzájemně předávají své pěstitelské zkušenosti. V Bruntále jich je na sto osmdesát. „Je to pěkný koníček, beru jej jako doplněk k zahrádkaření. Příští týden zajíždíme do Polska. Tam mimo jiné navštívíme hrad Wawel, město Krakow či Solné jeskyně ve Welicze. Navštívíme i naše tamní kolegy pěstitele, mají úžasné kousky k prodeji,“ dodala Pavla Poloková.