VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Bursík také v Nových Heřminovech obhajoval přehradu

Nové Heřminovy - Martin Bursík se při pondělním setkání omluvil obyvatelům Nových Heřminov a slíbil pomoc při rozvoji obce.

22.7.2008 1
SDÍLEJ:

Ministr životního prostředí a šéf strany Zelených Martin Bursík navštívil v pondělí Nové Heřminovy. Foto: DENÍK/Zuzana Pršalová

Ministr životního prostředí Martin Bursík dorazil v pondělí 21. července odpoledne do Nových Heřminov. Hovořil se zástupci i obyvateli obce o přehradě, jejíž výstavbu v dubnu schválila vláda. Ministr životního prostředí a šéf Strany zelených hlasoval pro.

„Problém je v tom, že se nepodařilo nalézt tak silné argumenty pro to, abych šel do vlády a řekl ne,“ snažil se vysvětlit obyvatelům Nových Heřminov důvody svého rozhodnutí Martin Bursík. Vláda schválila kompromis mezi nulovou variantou a původní navrhovanou nádrží o objemu 37 milionů kubíků vody. „Usilovali jsme o to, abychom našli argumenty a dokázali obhájit variantu, která, řekněme má na obec dopad významně menší. Z původních 156 nemovitostí, které měly být podle velké varianty zaplaveny, jich bude padesát a z osmdesáti sedmi, které jsou obývány a které měly být v té velké variantě kompletně zlikvidovány, jich bude osmnáct,“ konstatoval Bursík.

Kromě podpory při hlasování o výstavbě přehrady vyčítali ministrovi obyvatelé Nových Heřminov také jeho nedostatečný zájem o celou situaci. „Když jsme ho sami zvali do Heřminov, aby se seznámil s naší obcí a s našimi názory dříve, než o přehradě rozhodne, tak ani neodpověděl,“ upozornil před nedávnem starosta Nových Heřminov Radovan Jílka.

Za to se Bursík během pondělního setkání několikrát omluvil. „Ministerstvo bylo průběžně v kontaktu, ale je pravda, že já jsem se před tím rozhodnutím sem nedostal. Já jsem se za to omluvil jak panu starostovi, tak zastupitelům,“ řekl ministr. Zároveň vysvětlil, proč přijel do obce s několikaměsíčním zpožděním. „Protože se mi zdálo být poctivé, nežli sem jít ex post obhajovat rozhodnutí vlády a vysvětlovat, proč rezort životního prostředí souhlasil, využít toho času k přípravě konkrétního projektu,“ prohlásil Bursík.

Ministerstvo životního prostředí má v plánu v úzké spolupráci s obcí připravit projekt udržitelného rozvoje obce Nové Heřminovy. „To nemá být nějaký obecný projekt, nějaká šablona, tady skutečně půjdou ti zpracovatelé dům od domu, od uživatele k uživateli tak, aby vlastně znali strukturu obyvatelstva, aby znali sociální pozadí,“ informoval Bursík.

Na základě tohoto počinu by neměla obec přijít o podnikatele ani o obyvatele. Ministerstvo má v plánu obci poskytnout nástroje potřebné k jejímu dalšímu rozvoji. „Tohle je cílem, pomoci nebo poskytnout obci absolutní technickou asistenci a know how rezortu životního prostředí. Akorát bych zdůraznil, že tohle je něco, co pokládáme jako poctivé od rezortu životního prostředí, byť jsme o to nebyli nikým požádání, nejsme ani tím, kdo nese odpovědnost za rozvoj obce, máme zato zkušenosti a kapacity,“ dodal Martin Bursík.

Zuzana Pršalová

22.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

Ilustrační foto
22

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

/FOTOGALERIE/ Během voleb do poslanecké sněmovny se k urnám dostavilo mnoho mladých lidí, kteří v předchozích volbách ještě hlasovat nemohli. Podle odpovědí mladých voličů z Rýmařova šli k volbám, protože jim není lhostejné, kdo bude sedět v příští vládě a jakou politiku povede Česko jak vnitrostátně, tak vůči Evropské unii.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení