„Tento počet byl tak nízký, že nenahradí ani přirozený úbytek, což jsou například odchody do důchodu, přestěhování a podobně. Nedostatek pracovníků bude stále citelnější. Do pěti let jich budeme potřebovat nejméně půl druhého tisíce a obávám se, že je nebudeme schopni zajistit,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Bruntále Milan Horna. „Zcela jednoznačně je v současné době nedostatek pracovníků v řemeslných profesích zábranou dalšího rozvoje mnoha, možná většiny podniků v našem regionu,“ řekl ředitel Okresní hospodářské komory Jaroslav Balcárek.
Možnou cestu z tohoto neutěšeného stavu našli ve Střední škole Rýmařov. „Měli jsme u nás obor opravář zemědělských strojů a zjistili jsme, že spousta našich vyučenců jde v Břidličné do fabriky a tam se rekvalifikují. Napadlo nás, proč to neudělat přímo, nezkrátit tu cestu,“ vysvětlila ředitelka školy Soňa Kováříková. Zástupci školy se obrátili na krajský úřad se žádostí o povolení učebního oboru hutník. Navázali také spolupráci s firmou Al invest v Břidličné a s městem Rýmařovem. Všichni oslovení záměr podpořili, ale přesto trvalo povolovací řízení celý rok.
„Nejvíce nám pomohla náměstkyně hejtmana Jaroslava Wenigerová, bez její pomoci by to bylo ještě o moc těžší. I tak to byla hotová anabáze, toho papírování bylo strašně moc, ale výsledek stál za to. První zájemci o tento obor jsou už ve druhém ročníku,“ sdělila ředitelka školy. Budoucí hutníci absolvují praxi přímo na svém budoucím pracovišti. Získávají zde nejen pracovní dovednosti, ale současně i pracovní disciplínu a nutné návyky.
„Učí se pracovní morálce a mají už třeba píchačky. Přičichnou si k realitě, vědí kam jdou a nástup do praxe pro ně není žádným šokem, jak to někdy u některých jiných oborů bývá,“ doplnila Soňa Kováříková.