Začátkem července vyšel v Deníku článek o kříženci zlatého retrievera Míšovi, který žil v kotci na zahradě domu v Holčovicích. Míša byl známý útěkář. Majitel namísto oprav děravého kotce psa uvázal na vodítko. Míša musel trávit většinu dne s těsným obojkem na krku v kotci plném harampádí.

Pokud se mu vodítko zašmodrchalo, ztratil přístup k vodě a potravě. Při několika pokusech o útěk z kotce se Míšovi podařilo přeskočit plot k sousedům, ale vodítko bylo tak krátké, že zůstal viset za krk a dusil se tak dlouho, než ho někdo z obojku vysvobodil.

Týden poté, co v Deníku vyšel článek o Míšovi, kterého sousedi už dvakrát zachraňovali visícího na plotě před oběšením, přišel jeho poslední nezdařený útěk. Tentokrát už se na vlastním vodítku doopravdy uškrtil. Poblíž nebyla žádná obětavá sousedka, jež by ho z pasti vyprostila. „Celá rodina byla na zahradě, když děti začaly brečet. Soused Jirka ukazoval na krk a řezání, tak mě hnedka napadlo, že se jim oběsil pes,“ uvedla Jarmila Prusková, která v tu chvíli procházela okolo zahrady.

„Míša zase prolezl pletivo kotce, aby se dostal ven. Vodítko, kterým byl vevnitř přivázaný, mu v tom ale zabránilo,“ řekla Ludmila Vasilová, která psa předtím několikrát v podobné situaci zachránila. „Poblíž zrovna nebyl nikdo, kdo by si toho všiml, tak se Míša uškrtil,“ popsala smutný konec psího života Ludmila Vasilová.

Psa nedokázali ochránit ani lidé, jimž jeho osud nebyl lhostejný a upozornili na situaci Deník. „Byl to milý pejsek, měla jsem ho ráda. Nechápu, proč tomu uškrcení majitel nezabránil. Všichni jsme věděli, že je to otázika času,“ posteskla si Ludmila Vasilová. Sousedé se marně snažili majiteli psa domlouvat a současně zdokumentovali v jakých podmínkách živoří.

Nyní se rozhodli celou věc ohlásit na Krajské veterinární správě v Ostravě.

„Je to týrání!“ řekl veterinář

Na tento podnět přijel situaci do Holčovic prošetřit oblastní welferista Vojen Sadílek, který má na starosti životní podmínky domácích zvířat. Z jeho šetření a z důkazů, které předložili rozhořčení sousedé, vyvodila Krajská veterinární správa v Ostravě závěr, že majitel psa Zbyněk Škrabal, porušil zákon na ochranu zvířat proti týrání.

„Podle důkazního materiálu se jedná o nevhodný chov a zamezování pohybu zvířete. Chovatel tím porušil zákon na ochranu zvířat proti týrání,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy v Ostravě Severin Kaděrka. „Mohu tedy potvrdit, že podle našeho šetření se v tomto případě o týrání skutečně jednalo. Krajská veterinární správa už vydala podnět pro odbor životního prostředí v Krnově, které se případem bude dál zabývat,“ řekl Severin Kaděrka.

O sankci pro majitele oběšeného psa rozhodne přestupková komise odboru životního prostředí na Městském úřadě v Krnově. „Zahájili jsme přestupkové řízení, které je neveřejné, nemohu tedy sdělit nic konkrétního. Majiteli psa hrozí napomenutí nebo pokuta,“ uvedla vedoucí odboru Rostislava Rollerová.

„Obecně jsou lidé schopni se dopustit vůči zvířatům opravdu strašných věcí. Osobní názory ale nesmí do průběhu řízení zasáhnout. Musíme zůstat objektivní,“ dodala Rostislava Rollerová.

Psí mrtvolku zahrabali majitelé v koutku zahrady. Foto: Radek Vráblík

Někdo ho otrávil nebo ho kouslo jiné zvíře, hájí se majitel

A jak se k situaci postavila rodina, které oběšený pes patřil? „Chtěl se z kotce dostat ven, tak přelezl pletivo, vodítko se mu zaháklo a chudák pes se nám oběsil,“ konstatoval Jirka Perdula, bratr partnerky majitele psa Zbyňka Škrabala. „To není možné, že by se oběsil. Beztak mu do misky dal někdo jed nebo Míšu kouslo nějaké zvíře,“ vyjádřila se partnerka majitele Denisa Perdulová.

Samotný majitel se k případu vyjádřit nechtěl. „Nemám, co bych k tomu řekl, dejte mi pokoj,“ uvedl pouze Zbyněk Škrabal. „Snažil se odpovědnost za Míšovu smrt hodit na někoho jiného, smutný z ní rozhodně nebyl,“ dodala Ludmila Vasilová. Sousedé si myslí, že by tato rodina už neměla chovat žádného psa, a nejlépe ani žádná jiná zvířata.

Barbora Klečková, Radek Vráblík