VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oběsil se mu pes, veterina ho viní z týrání zvířat

Holčovice /VIDEO/ - Majitel křížence retrievera čelí obvinění z porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Za to, že se jeho pes oběsil na vlastním vodítku, kterým byl přivázán v kotci, ho teď čeká přestupkové řízení.

4.8.2011 1
SDÍLEJ:

Kříženec Míša byl i v kotci stále na vodítku, protože se opakovaně snažil utéct. Tento smutný pohled se naskytl sousedům 15. července, kteří o podmínkách chovu informovali veterinu.Foto: Radek Vráblík

Začátkem července vyšel v Deníku článek o kříženci zlatého retrievera Míšovi, který žil v kotci na zahradě domu v Holčovicích. Míša byl známý útěkář. Majitel namísto oprav děravého kotce psa uvázal na vodítko. Míša musel trávit většinu dne s těsným obojkem na krku v kotci plném harampádí.

Pokud se mu vodítko zašmodrchalo, ztratil přístup k vodě a potravě. Při několika pokusech o útěk z kotce se Míšovi podařilo přeskočit plot k sousedům, ale vodítko bylo tak krátké, že zůstal viset za krk a dusil se tak dlouho, než ho někdo z obojku vysvobodil.

Týden poté, co v Deníku vyšel článek o Míšovi, kterého sousedi už dvakrát zachraňovali visícího na plotě před oběšením, přišel jeho poslední nezdařený útěk. Tentokrát už se na vlastním vodítku doopravdy uškrtil. Poblíž nebyla žádná obětavá sousedka, jež by ho z pasti vyprostila. „Celá rodina byla na zahradě, když děti začaly brečet. Soused Jirka ukazoval na krk a řezání, tak mě hnedka napadlo, že se jim oběsil pes,“ uvedla Jarmila Prusková, která v tu chvíli procházela okolo zahrady.

„Míša zase prolezl pletivo kotce, aby se dostal ven. Vodítko, kterým byl vevnitř přivázaný, mu v tom ale zabránilo,“ řekla Ludmila Vasilová, která psa předtím několikrát v podobné situaci zachránila. „Poblíž zrovna nebyl nikdo, kdo by si toho všiml, tak se Míša uškrtil,“ popsala smutný konec psího života Ludmila Vasilová.

Psa nedokázali ochránit ani lidé, jimž jeho osud nebyl lhostejný a upozornili na situaci Deník. „Byl to milý pejsek, měla jsem ho ráda. Nechápu, proč tomu uškrcení majitel nezabránil. Všichni jsme věděli, že je to otázika času,“ posteskla si Ludmila Vasilová. Sousedé se marně snažili majiteli psa domlouvat a současně zdokumentovali v jakých podmínkách živoří.

Nyní se rozhodli celou věc ohlásit na Krajské veterinární správě v Ostravě.

„Je to týrání!“ řekl veterinář

Na tento podnět přijel situaci do Holčovic prošetřit oblastní welferista Vojen Sadílek, který má na starosti životní podmínky domácích zvířat. Z jeho šetření a z důkazů, které předložili rozhořčení sousedé, vyvodila Krajská veterinární správa v Ostravě závěr, že majitel psa Zbyněk Škrabal, porušil zákon na ochranu zvířat proti týrání.

„Podle důkazního materiálu se jedná o nevhodný chov a zamezování pohybu zvířete. Chovatel tím porušil zákon na ochranu zvířat proti týrání,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy v Ostravě Severin Kaděrka. „Mohu tedy potvrdit, že podle našeho šetření se v tomto případě o týrání skutečně jednalo. Krajská veterinární správa už vydala podnět pro odbor životního prostředí v Krnově, které se případem bude dál zabývat,“ řekl Severin Kaděrka.

O sankci pro majitele oběšeného psa rozhodne přestupková komise odboru životního prostředí na Městském úřadě v Krnově. „Zahájili jsme přestupkové řízení, které je neveřejné, nemohu tedy sdělit nic konkrétního. Majiteli psa hrozí napomenutí nebo pokuta,“ uvedla vedoucí odboru Rostislava Rollerová.

„Obecně jsou lidé schopni se dopustit vůči zvířatům opravdu strašných věcí. Osobní názory ale nesmí do průběhu řízení zasáhnout. Musíme zůstat objektivní,“ dodala Rostislava Rollerová.

Psí mrtvolku zahrabali majitelé v koutku zahrady. Foto: Radek Vráblík

Někdo ho otrávil nebo ho kouslo jiné zvíře, hájí se majitel

A jak se k situaci postavila rodina, které oběšený pes patřil? „Chtěl se z kotce dostat ven, tak přelezl pletivo, vodítko se mu zaháklo a chudák pes se nám oběsil,“ konstatoval Jirka Perdula, bratr partnerky majitele psa Zbyňka Škrabala. „To není možné, že by se oběsil. Beztak mu do misky dal někdo jed nebo Míšu kouslo nějaké zvíře,“ vyjádřila se partnerka majitele Denisa Perdulová.

Samotný majitel se k případu vyjádřit nechtěl. „Nemám, co bych k tomu řekl, dejte mi pokoj,“ uvedl pouze Zbyněk Škrabal. „Snažil se odpovědnost za Míšovu smrt hodit na někoho jiného, smutný z ní rozhodně nebyl,“ dodala Ludmila Vasilová. Sousedé si myslí, že by tato rodina už neměla chovat žádného psa, a nejlépe ani žádná jiná zvířata.

Barbora Klečková, Radek Vráblík

4.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 390 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Aktivizační pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15390 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA POZICI – AKTIVIZAČNÍ PRACOVNÍK, • místo výkonu práce: Domov pro seniory Vrbno, p. o. , Mnichov 262, 793 26, Vrbno pod Pradědem., • úvazek: 1,0, • platové zařazení: 6. – 7. platová třída (od 15390,- Kč až 25100,-Kč) + zákonné, příplatky, Požadavky, • dosažení věku 18 let, • minimálně úplné střední odborné vzdělání s maturitou, • bezúhonnost, • schopnost empatie a komunikace s uživateli, • schopnost samostatné práce, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, tvořivost,, kreativita, • průběžné vzdělávání, kurz, • práce na PC, Charakteristika vykonávané práce:, • zabezpečuje aktivizační činnosti v zařízení směřující k rozvíjení osobnosti, zájmů,, znalostí, tvořivých schopností uživatelů (nácvik motorických, psychických a, sociálních schopností a dovedností uživatelů, provádění volnočasových aktivit), • velmi dobré komunikační a organizační schopnosti, • zabezpečení socioterapeutických činností, • organizuje informační besedy, tematické přednášky, čtení knih, soutěže,, hudební představení, podílí se na pilotních projektech organizace, výlety a, příležitostní akce pro uživatele sociálních služeb apod., • řádné vedení záznamů o pracovní činnosti, Písemná přihláška zájemce musí obsahovat tyto náležitosti:, • jméno, příjmení uchazeče, telefonní kontakt, • datum a místo narození uchazeče, • státní příslušnost uchazeče, • místo trvalého pobytu uchazeče, • datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, • strukturovaný životopis, • výpis z evidence Rejstříku trestu ne starší 3 měsíce,, • ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, • motivační dopis, • souhlas se zpracováním osobních údajů – materiály budou v případě splnění všech představ podstoupeny pro výběrové řízení na tuto pozici., Nástup možný: dle dohody., Materiály zasílejte online do 11. 5. 2018 na adresu: reditel@dps-vrbno.cz., Z : 23.4.2018. Pracoviště: Domov pro seniory vrbno, příspěvková organizace, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jan Vavřík, +420 554 752 227.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Dvořákův okruh 7, Krnov, Vyhrazeno jen pro OZP !!!, Požadavky: samostatnost a odpovědnost, Náplň práce: prodej, přejímka a vybalování zboží, úklid pracoviště, od 5 - 13hod. a od 13 - 20hod., Možný plný nebo zkrácený úvazek 20-40 hod, prémie., Hlásit se na telefon 608 811 703, Z : 7.2.2018 A : 24.4.2018. Pracoviště: Jindřich jandík - pracoviště krnov, Dvořákův okruh, č.p. 325, 794 01 Krnov 1. Informace: Jan Jandík, +420 608 811 703.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Krnov, Revoluční 49, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště krnov, Revoluční, č.p. 958, 794 01 Krnov 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Bruntál, Zeyerova 11, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště bruntál, Zeyerova, č.p. 1932, 792 01 Bruntál 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 25. dubna 2018

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Vládní návštěva Moravskoslezského kraje, 25. dubna 2018 - zastávka v Gutech, u místa kde vyhořel Kostel Božího Těla. Premiéra Andreje Babiše a ministry společně s hejtmanem Ivo Vondrákem doprovázela i starostka Třince Věra Palkovská.
AKTUALIZOVÁNO
133

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

Poslanci z podvýboru pro ochranu přírody a krajiny se na dnešním jednání shodli na tom, že požádají Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) o zprávu ke stavu lesů na severu Moravy. Zajímají se také o to, jak v této kůrovcové lokalitě hospodařily Lesy ČR od roku 2015. Oznámila to členka podvýboru a předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).

Krnovští gymnazisté uspěli v Biologické olympiádě

Nedávno se ve Středisku přírodovědců v Ostravě sešli nejlepší biologové moravskoslezských středních škol, aby poměřili své znalosti v krajském kole Biologické olympiády. Hlavním tématem obou kategorií byly odpady v přírodě.

Pozor na kola! Zámek nestačí

Kola zmizela v minulých dnech ze stojanů i ze sklepa. Jen minulé úterý řešili policisté tři krádeže.

Dobrovolník Ondřej už více než rok pomáhá Jiřímu

Na začátku byla touha dělat něco užitečného. A tak se osmatřicetiletý Ondřej z Krnova stal dobrovolníkem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT