Odsouzení po přijetí verdiktu pracují s Probační a mediační službou Bruntál, která je zařazuje do různých neziskových organizací.

Trest: od padesáti do čtyř set hodin

Lidé si často pletou pojem veřejně prospěšné práce s obecně prospěšnými pracemi. „Veřejně prospěšné práce vykonává osoba ve spolupráci s úřadem práce za mzdu. Kdežto obecně prospěšné práce jsou trestem pro odsouzeného, které musí odsouzený vykonat osobně, bezplatně a ve svém volném čase,“ informoval zaměstnanec Probační a mediační služby, jež si přeje zůstat v anonymitě.

Trest obecně prospěšných prací může být v rozsahu od padesáti do čtyř set hodin. Menší tresty se dávají mladistvým. Ti mohou dostat za protizákonné jednání maximálně dvě stě hodin. V případě, že se odsouzený rozhodne práci ošidit, mu hrozí za každé dvě neodpracované hodiny den strávený ve vězení. „Setkáváme se s tím, že se někteří odsouzení snaží trestu vyhnout. V případě, že dojde k nesplnění trestu obecně prospěšných prací, může být podán návrh na změnu trestu k trestu odnětí svobody,“ pokračoval pracovník Probační a mediační služby.

V okrese Bruntál pracovali pro Probační a mediační službu dva lidé. Nyní k nim přibude další. Přesto je to málo vzhledem k tomu, že musí pro odsouzeného najít vhodné umístění, poučit jej o průběhu trestu a poté dohlížet na jeho výkon. Probační a mediační služba má své sídlo v Bruntále a pobočku v Krnově.

Odsouzení kosí trávu nebo skartují složenky

Mnoho odsouzených vykonává trest u obecních úřadů. „U nás odsouzení čistí chodníky, silnice, opravují hřbitovní zeď, anebo natírají. Někdy se snaží trošku ulít, ale my na ně dohlížíme. Práce mají dost a rozhodně se nenudí,“ řekla Salome Sýkorová, starostka Zátoru.

Odsouzení mohou pracovat ve škole jako uklízeči či školníkovi pomocníci. Stejně tak je možné, aby svou činnost vykonávali u různých charitativních organizací jako pomocný pracovní personál. Mnozí ale tuto nabídnutou ruku odmítnou. Chodit ve svém volnu někam zametat považují za ostudné, jiní se nechtějí vzdát svých časově náročných koníčků.

V Krnově nyní jeden z odsouzených pracuje přímo na městském úřadě, kde je k ruce všem úředníkům. „Za blbost se platí. Udělal jsem chybu, a tak teď tady musím pomáhat. Je to lepší než jít do basy,“ uzavřel mladý muž vykonávající obecně prospěšné práce na krnovské radnici.