Starostka Krnova Jana Koukolová Petrová zase Kamila Rudoleckého ujistila, že obchvat má jednoznačnou podporu hnutí ANO. Zklamala tím občany, kteří dlouhodobě usilují o změnu trasy obchvatu, protože mají strach z přivedení automobilové dopravy po obchvatu až k ochrannému pásmu prameniště pitné vody.

Krnovský občan Adolf Škárka jménem těch, kdo v peticích volali po změně trasy obchvatu, požádal o podporu ministra životního prostředí. Vyjádřil názor, že hnutí ANO jako nový prvek v komunální i parlamentní politice, by mělo usilovat o přeložení obchvatu Krnova mimo ochranné pásmo prameniště.

„Nebylo to stanovisko hnutí ANO, ale jen takový výkřik a názor jednoho místního občana, který to rozvířil a interpretoval tímto způsobem. My jsme se na jeho akci nijak nepodíleli, neprobíral to s námi. ANO s realizací schválené trasy nemá žádný problém," ujistila náměstka ministra dopravy starostka Krnova Jana Koukolová Petrová.

Podle Kamila Rudoleckého proces schvalování obchvatu Krnova prošel řádným připomínkovým řízením a probíhal pod dohledem orgánů ochrany životního prostředí, takže obavy z možné kontaminace krnovského prameniště pitné vody nejsou na místě.

„Obchvat Krnova patří mezi nejlépe připravené dopravní stavby. Skládá se z desítek jednotlivých staveb, přičemž některým už vypršelo stavební povolení, takže bude nutné ho prodloužit. Pokud by se ale muselo kvůli změnám opakovat celé řízení, zase by se do toho vložily nejrůznější iniciativy, což je u dopravních staveb obvyklý folklor, a realizace by zase byla v nedohlednu," vysvětlil Kamil Rudolecký, proč je na úvahy o změně trasy dnes už pozdě.

Kamil Rudolecký informoval zástupce Krnova, že už proběhlo výběrové řízení na zhotovitele podrobné projektové dokumentace, ale jeden z účastníků se odvolal, takže v současnosti je nutné čekat na verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. To může způsobit zdržení v řádu měsíců.

Dalším krokem už bude výběrové řízení na zhotovitele stavby. V ideálním případě by se mohlo poprvé „kopnout do země" už příští rok.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Nepřímé indicie

Mám ve zvyku schovávat předvolební letáky, abych po čase zjistil, která ze stran zradila své voliče a která své předvolební sliby myslela vážně. Hnutí ANO v kampani všeobecně naznačovalo, že dosud všichni všechno dělali špatně, ale po volbách bude líp, aby nasbíralo protestní hlasy.

Ke cti krnovských zástupců tohoto hnutí je třeba zdůraznit, že ve svém programu mají realizaci obchvatu města. Konkrétně v kolonce „podpora investic a rozvoje území".

Někdo by mohl namítnout, že měli jednoznačně deklarovat, že podporují trasu obchvatu vedenou na prameniště pitné vody, a upozornit voliče, že chtějí pokračovat v díle svých politických předchůdců, aby nedošlo k mýlce, ale to už je slovíčkaření.

Nedokážu fundovaně posoudit, zda obchvat může, či nemůže ohrozit krnovské prameniště, ale nepřímé indicie mi naznačují, že ohledně pitné vody mám být v klidu. Významným sponzorem a podporovatelem hnutí ANO je totiž podnikatel roku 2011 Janis Samaras, který z krnovské vody vyrábí kofolu.

Pokud by voda jako důležitá surovina kofoly byla v ohrožení, jistě by pan Samaras využil svého vlivu a postavil se do čela boje za změnu trasy obchvatu. Kofola ale k obchvatu mlčí stejně jako šlušovický podnikatel a senátor za Zemanovce František Čuba, který založil firmu Taneco a hodlá krnovskou vodu využít k velkochovu ryb a raků.