Nastal čas smířit se s faktem, že kavárna ani restaurace se v tak velkých prostorách neuživí. Podnikání v gastronomii je krutá branže a na Městské kavárně v radnici si už vylámal zuby nejeden podnikatel. Město Krnov loni nechalo zpracovat výtvarně architektonický návrh kavárny u projekční kanceláře Area z Olomouce jako pobídku pro další odvážné zájemce.

Nad prvními náměty radní diskutovali o krytech na radiátory, závěsech, baru, podlahových krytinách, osvětlení i věšácích. Už vybírali na fotkách vzorky nábytku, který by se hodil do kavárny. Dohadovali se, co pořídit nové a co repasovat, co zaplatit z městské pokladny a co nechat na investorovi.

V závěru roku ale přišly dvě špatné zprávy. Nejznámější místní firma Kofola hledala v Krnově místo pro muzeum slavné hnědé limonády a showroom pro své partnery a fanoušky nealko nápojů. Nyní už oficiálně oznámila, že kavárnu k tomuto záměru nevyužije. A projekt nové kavárny taky nebude.

„Hodně jsme si slibovali od spolupráce s projektantem, ale zvrtlo se to. Vypadalo to, že na projektu pracuje, ale na poslední chvíli se omluvil, že z toho nic nebude. Nechci to zlehčovat, možná měl závažné důvody, proč práci nedokončil. Když nám ale v den zasedání zastupitelstva oznámil, že projekt nebude, vnímala jsem to, že nás pěkně vypekl, protože už nebyl čas situaci rozdiskutovat a navrhnout další postup," shrnula starostka Krušinová druhou špatnou zprávu, po které se vynořila zásadní otázka: Neexistuje jiné využití prostor než kavárna?

„Když podpoříme dotacemi nebo odpuštěním nájmu ztrátovou kavárnu, odrovnáme ostatní podobné podniky v okolí, které si musí na svůj provoz vydělat. Kavárny a restaurace v centru si budou stěžovat, že nemají k podnikání férové podmínky," vysvětlila starostka, proč radní nechtějí provoz kavárny dotovat.

„Těžko se smiřuji s tím, že by místo kavárny fungovala v radnici prodejna nebo tržnice, ale možná nám nic jiného nezbude. Mělo by tam být takové využití a vybavení, aby nebyl problém jednou se ke kavárně vrátit, až pro to dozraje vhodnější čas," dodala starostka a hned prozradila, s jakými nápady přišli radní na svém zasedání.

Část prostor by šlo využít jako informační centrum a zbytek přizpůsobit tak, mohlo by zde zasedat zastupitelstvo a konat se posezení se vzácnými hosty. „To předpokládá aspoň studenou kuchyni a minikavárnu. Určitě by se našel prostor i pro galerii. Důležité je zachovat zde bezbariérové veřejné záchody," nastínila starostka jednu z možností.

Protože pro slavnostní obřady a svatby už má město Koncertní síň sv. Ducha a výstavní prostory ve Flemmichově vile, je třeba hledat takové využití kavárny, které jim nebude zbytečně konkurovat.