Ukázat, co se podařilo opravit, pochlubit se bohatým společenským životem. To jsou podle starostů Dívčího Hradu, Ryžoviště, Třemešné a Úvalna hlavní motivy, proč přihlásili své obce do soutěže Vesnice roku 2018. O titul soutěží letos celkem 228 obcí, z toho 17 je z Moravskoslezského kraje.

Hodnotící komise už začala obce objíždět, na prezentaci má každá jen zhruba dvě hodiny.

„Program komise má dvě části. Je to prezentace činnosti obce a ukázka konkrétních míst. My chceme ukázat hlavně upravené autobusové zastávky ve středu obce, vypadají tak, jak jsme si představovali, jsou dřevěné, hodí se do našeho prostředí,“ uvedl starosta Třemešné Rostislav Kocián.

Hodnotí se také společenský život v obci.

„Kulturní akce se u nás koná nejméně jednou za měsíc. Pravidelnými návštěvníky jsou vždy naši senioři, přijíždí i lidé z okolí,“ doplnil starosta. Porotci přijedou do Třemešné zítra. Občané, kteří chtějí obec podpořit, mohou přijít ve 13 hodin do kulturního domu.

Již dnes si hodnotící komise prohlédne Ryžoviště. Obec se pochlubí opravenými cestami, rekonstruovaným bytovým domem na náměstí, a krásným hlavním křížem na hřbitově. Kromě toho je ale starostka Eva Lašáková pyšná na bohatý společenský život.

„Občané si mohou užít přibližně dvacet akcí za rok, masopust, stavění májky a podobně, o akce je vždy velký zájem. Ukázku našich aktivit předvedeme také porotcům, připraven máme kulturní program, pro všechny bez rozdílu věku. Lidé jsou samozřejmě také pozvaní, ale porota tu bude ráno, takže v 9 hodin bude většina lidí v práci, přesto věříme, že se akce povede,“ uvedla starostka.

Naší nejmenší obcí, která se do soutěže přihlásila, je Dívčí Hrad. Porotci jsou ohlášeni na páteční odpoledne.

„Představíme jim historii obce i současné aktivity. Máme opravený vodojem, nyní opravujeme památník obětem 1. světové války. Máme za sebou čerstvý zážitek z otevírání nového odpočinkového místa na Dubovci, pojali jsme to jako sousedskou slavnost. Lidé se scházejí během roku na řadě společenských i sportovních akcí, přijíždí také naši polští přátelé. Pořádáme například obecní bál, karneval pro děti, Den dětí, Guláš bez hranic, turnaj v kopané, branný závod, jezdíme na zájezdy…“ vyjmenoval starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk.

Otázka pro Jana Bezděka, starostu Dívčího Hradu
Čím hlavně se pochlubíte porotcům soutěže Vesnice roku 2018? Co se vám v obci poslední dobou nejvíce povedlo?

„Zejména jsme hrdí na to, že se nám za poslední tři roky zvýšil počet obyvatel, a to o 80 osob. Podařilo se to díky obrovské investici do koupě a rekonstrukce čtyř bytových domů v centru obce. Radost mám také z květnového otevření odpočinkového místa na Dubovci. Je to u křižovatky cest na Hlinku a Osoblahu, vrchol Dubovec je zajímavý ze dvou důvodů. V křovinách se nacházejí dochované zákopy ze II. světové války a také je tam krásný výhled do krajiny, neboť právě zde přechází Jindřichovská pahorkatina do Osoblažské nížiny.“

Stavění májky v Úvalně. Foto: archiv obce ÚvalnoPátek bude pro porotce velmi pestrý, na programu je vedle Třemešné a Dívčího Hradu ještě Úvalno. A co pro ně úvalenští nachystali? Jak bývá v Úvalně zvykem, bude to opět něco zvláštního.

Jistou roli v prezenaci Úvalna sehrají obecní růžová kola, „babinec“ a hra Logic adventure. Porotci samozřejmě neminou rychtu, faru, koupaliště ani rozhlednu.

Jak vše probíhalo si přečtete v některém z příštích vydání Deníku.