První diplom získali v úterý 13. července v soutěži Vesnice roku 2010 Moravskoslezského kraje Dolnomoravičtí. A zaslouženě, v obci skvěle funguje oddíl kopané TJ Sokol Dolní Moravice. Muži hrají krajskou první B třídu, k tomu pořádají čtyři akce ročně pro veřejnost. Včetně turnaje v malé kopané, jehož se účastní pravidelně na dvě stě hráčů. Soupeří se o pohár starosty. Výjimkou nejsou turnaje v nohejbalu a volejbalový turnaj, který se letos odehraje 11. září.

Aktivní je v Dolní Moravici také oddíl lyžování. „Účastní se mnoha domácích i zahraničních závodů, z nichž za zmínku stojí Vassův běh ve Švédsku. Jde o devadesátikilometrový maraton na běžkách,“ řekl místostarosta obce Pavel Kopeček. V obci působí rovněž klub Sport pro všechny, určený převážně místním dětem. Pořádá okolo osmi společenských a sportovních akcí ročně.

Oblíbený je Silvestrovský běh pro vrcholové sportovce, který letos dozná již sedmadvacátého pokračování. „Příjemná je skutečnost, že se v obci podílí pravidelně na organizaci podobných setkávacích akcí dvacet až pětadvacet místních. Obětavě a bez nároku na odměnu,“ zdůraznil místostarosta Kopeček. Krajského ocenění si pracanti velmi považují.

Diplom obec získala i díky investicím do sportovišť. Rekonstrukcí prošlo víceúčelové hřiště, nové jsou mantinely, povrch i obslužná budova. Obec zřídila i dvě další hřiště ve sportovním areálu, jedno s antukou a druhé s umělým povrchem. U hřiště kopané modernizovali sociální zařízení, brigádníci nezištně na tréninkovém hřišti postavili branky a udělali drenáže pro odtok vody.

Spokojeni jsou i v Ryžovišti

O rozvoj obce usilují dlouhodobě rovněž ve druhé oceněné obci z regionu, v Ryžovišti. Obec si vysloužila diplom za podporu a rozvoj turistického ruchu.
„Ocenění si velmi vážíme. Dočkali jsme se ho za organizaci desítek akcí ročně,“ zhodnotila vyznamenání starostka Eva Lašáková.

Tak jako v Dolní Moravici se i v této obci na organizaci akcí podílejí dobrovolníci z řad obyvatel bez nároku na odměnu. Ryžoviště vybudovalo za přispění dotace Moravskoslezského kraje nový zookoutek. Opravilo starou stodolu a do ní nasadilo šestadvacet kusů drobného zvířectva.

Turisté si tam mohou zajít prohlédnout holuby, činčily, morčata, papoušky, kozy, ovečku nebo slepice. „Slouží i pro hosty penzionů v Lomnici a Břidličné, Ryžoviště je odtamtud dostupné pěšky,“ pokračovala starostka Lašáková.

Obec organizuje každoročně několik pěších túr na hrad Sovinec či do Stránského i po širším okolí. „V září připravujeme například zájezd do zoo v Lešné, zájem dětí je obrovský. Máme už plný autobus, přihlásilo se čtyřiapadesát účastníků,“ doplnila starostka.