Je to především ekonomická situace, která motivuje obyvatele bruntálského regionu k volbě levicových nebo naopak pravicových stran. Například obce Nová Pláň a Křišťanovice dělí jen jedenáct kilometrů, ale politické názory vytvářejí ještě rozlehlejší vzdálenost.

Ve volbách před třemi lety v Nové Pláni hlasovalo z třiačtyřiceti voličů jednačtyřicet lidí, kteří preferovali ODS (23 hlasů), TOP 09 (10 hlasů) a VV (4 hlasy).

V Křišťanovicích přišlo k volebním urnám z dvou set třiceti dvou lidí jen sto třicet pět. Z toho volilo ČSSD 54 lidí, KSČM 33 lidí a překvapivě i 13 lidí zvolilo uskupení VV.

Letos v Nové Pláni…

Vysoká nezaměstnanost v Křišťanovicích a téměř nulová v Nové Pláni jsou podle starosty druhé ze zmíněných obcí zřejmě příčinou odlišného přístupu k volbám.

V Nové Pláni si postavili rodinné domy těsně u přehrady Slezská Harta lidé spíše movitější. „U nás v obci se každý snaží být nějakým způsobem zaměstnaný nebo podniká. Proto lidé u nás v Nové Pláni preferují spíše pravici," řekl starosta Nové Pláně Miroslav Jelen.

„Stavěli tu vesměs lidé, kteří podnikali anebo měli živnost. Tím pádem bylo jasné, že zde je více voličů pravicových než levicových," pokračoval Jelen. Jelikož je voličů v obci jen okolo čtyřiceti, sčítání hlasů trvá pětičlenné komisi doslova pár minut. „I já samozřejmě preferuji pravici. Letos budou volby o to složitější, že je pravice v takovém dezolátním stavu, že skoro ani není koho volit. Bude to opravdu složité," dodal starosta.

Jiní lidé se ve všední den po obci nepohybovali, aby je mohl Deník oslovit, všichni byli podle zkušeností starosty Jelena v zaměstnání.

…a v Křišťanovicích

Jiná nálada panuje v Křišťanovicích. Tam na návsi panuje během dne čilejší ruch.

ČSSD vhodí svůj hlas do urny v komunálních volbách Jaroslav Pudil (na fotografii), který pracuje jako zaměstnanec v zemědělství. Proč právě ČSSD? „Protože jí věřím nejvíc ze všech stran," zdůvodnil svou volbu Pudil. „Já volím komunisty, je to levicová strana. Ti napravo, to jsou pro mě jenom kapitalisti," vyznal se Pudilův kamarád a důchodce Josef Hodoši.

.

O tom, koho půjdou volit, ještě nejsou rozhodnuti dva místní chalupáři, Jiří Riedel z Bruntálu a Petr Rojíček z Ostravy. Ale i oni jsou levicového smýšlení. „Vím, koho bych nevolil: TOP 09 a ODS, to v žádném případě. Ani takové ty malé strany. Nezbývá, než jít dát hlas ČSSD, ale mám velké výhrady k Sobotkovi. Ten lídr mi tam chybí," uvedl Jiří Riedel, který v minulých volbách dal hlas lidovcům, ale jak doplnil, pouze ze zoufalství.

„Jen proto, aby se do parlamentu dostali. Je to demokratická strana, zavedená. Co chcete volit. Babišův program se mi líbí, ale to „sbiraniko", to budou jen další VV. Není to demokratická strana, protože v čele stojí guru, který rozhodne, jakým směrem se po volbách strana vydá," vysvětlil Riedel. „Jen slibují a slibují, stejně si po volbách všechno udělají podle sebe. Ale na druhou stranu, nikdy jsem žádné volby ještě nevynechal," prozradil Petr Rojíček.

Z Bruntálu jezdí vykonávat veřejné práce do Křišťanovic třiadvacetiletý Ondřej Zehnal. „Já nepůjdu volit nikoho. Vůbec nic o tom nevím a nemám v tom ani přehled. Ani nemám chuť se věnovat nějaké politice. Kdybych volit šel, akorát by to bylo podle názorů někoho jiného, a ne mých," konstatoval Zehnal. „Nevěřím, že bych mohl svou volbou něco ovlivnit, a že by můj hlas byl ve volbách důležitý."