„Snahou domácích je, aby alespoň o víkendech, to je v sobotu a neděli, byl v obci klid. Práce však probíhají i o víkendu. Lom je velmi blízko obce,“ uvedla starostka Valšova Iveta Kučerová.

Posvítit na tento problém si hodlá Iniciativa, občanské sdružení Valšov. Oslovit chce báňský úřad i odbor životního prostředí bruntálské radnice. V lomech používají starou technologii těžby. „Situace nás tíží, ale víme, žemysami s tím nic nenaděláme. Nechceme prašnost, naopak si přejeme odpočinek. Půl vsi si nemůže opékat na zahradě buřty, prach jim křupe mezi zuby,“ konstatovala Iveta Kučerová.

S provozem lomu souvisí i tíživá dopravní situace ve Valšově, obcí projíždějí vozy z kamenolomu. Také v Dětřichově a v Lomnici je doprava velmi intenzivní, avšak přes Valšov jezdí nejvíce právě se štěrkem a doprava z kovohutí Al Invest z Břidličné. Valšov má smůlu, že jím prochází hlavní tah z Olomouce k polským hranicím.

„Je problém přejít i silnici. Plánuje se obchvat, ale ten není ani ve střednědobém výhledu. Máme dvě stě šedesát obyvatel, a to je asi pro kraj málo,“ posmutněla Iveta Kučerová. Obchvat by měl v budoucnu vyvést dopravu západní stranou okolo obce, návrhů, kudy vést trasu, je ale více. V obci vystavěli letos nový chodník pro zvýšení bezpečnosti pěších. Zasadili nové stromy namísto starých a nemocných.

„Policisté zde měří častěji, ale když odjedou, je to zase horší. Předjíždějí se tu i kamiony,“ doplnila starostka. V lokalitě mezi Bruntálem a Lomnicí měří dopravní policisté rychlost nejméně dvakrát týdně. „Policisté se na tuto oblast zaměřují a provádějí v obcích častější dohled nad dodržováním pravidel silničního provozu. Využívají také společné hlídky s policisty polskými, zejména v oblasti dopravy,“ řekla mluvčí bruntálských policistů Pavla Tušková.

Řešením pro Valšov by mohl být takzvaný zpomalovací radar. Ten v případě překročení nejvyšší povolené rychlosti sepne na nainstalovaném semaforu červené světlo a tím hříšníka zastaví. Nejde však o lacinou záležitost. Platit přístroj by si musela sama obec.