„Na zámek jsem se chodil dívat pravidelně, i když bylo zavřeno. I mimo návštěvní sezonu vše kontroluji, vybírám poštu, odhrnuji sníh a spolu s kolegy uklízíme prostory a připravujeme všechno potřebné na další sezonu," řekl kastelán zámku Linhartovy Jaroslav Hrubý.

Příznivci zámku se dočkají v sobotu 23. března tradičního velikonočního jarmarku. A co se chystá v letošní sezoně na zámku? „Plán akcí pro nastávající sezonu mám už skoro hotový. Zahájení plánujeme 25. května, kdy začíná výstava obrazů Jany Eichlerové z Krnova a Jindřicha Stanii z Opavy. Jako v minulých letech budeme prezentovat také fotografické práce polských umělců," řekl Jaroslav Hrubý.

V červenci zde proběhne trojvernisáž polských fotografů a malířů a výstava obrazů, ilustrací a komiksů Jiřího Bernarda z Prahy. V srpnu zde bude výstava velkoplošných obrazů Zdeňka Věrčáka z Kunína a výstava fotografií Aleše Fotlýna z Trojanovic.

Zámecké chodby a nádvoří rozezní v srpnu koncert krnovské kapely Alchemy a proběhne opět oblíbená noční prohlídka do expozic i do sklepních prostor zámku.

Týdny a měsíce před zářijovou trojvernisáží bude pro zdejšího kastelána náročnější než obvykle. „Jestli vše dobře dopadne, bude zde výstava fotografií Jiřího Sebery z Krnova a také společná výstava mých přátel výtvarníků. Mohu prozradit, že já tam budu také zastoupen, a to keramickým betlémem, na kterém ještě pracuji. Dřív jsem to nestíhal. Výstava betlému v létě je sice poněkud neobvyklá, ale naši příznivci jsou zvyklí na ledacos. Tento keramický betlém má již v tuto chvíli na šest stovek různých figurek," prozradil Jaroslav Hrubý, který na betlému pracuje rovný rok a doufá, že se mu podaří vyrobit plánovanou tisícovku figurek.

„Výstavou betlému si dávám sám sobě dárek k šedesátým narozeninám. Ty se odložit nedají, takže betlém musím stihnout dokončit, ať se mi to líbí, nebo ne," řekl Jaroslav Hrubý, který má i bez betlému pořád co dělat. Přes den pracuje na Základní škole v Městě Albrechticích nebo na zámku a po nocích vyrábí figurky do betlému.

„Bude zde například 365 oveček, jedna na každý den v roce. Nebo děti, které se koulují, obchodníci, pekaři i lesníci atd. Snažím se, aby každá figurka vyprávěla svůj vlastní příběh z normálního života," prozradil Hrubý.

Mezi stálé expozice v zámeckých chodbách a komnatách přibude výstava marionet z loutkového divadla, výstava dětských hraček a výstava poštovních zámek, která se zapůjčí z Poštovního muzea v Praze. Část expozice vycpaných zvířat Jiřího Čížka, která měla v loňské sezoně mezi malými návštěvníky velký ohlas, již byla převezena do nových výstavních prostor. Nahradí ji ale neméně zajímavá výstava stavebnice Merkur. „Plánujeme připravit pro malé návštěvníky hrací koutek. Děti si sami vyzkouší tuto legendární stavebnici, se kterou si hráli jejich tatínkové a dědečkové.

Navíc dojednáváme také expozici porcelánových malovaných nočníků od vyhlášené sběratelky z Německa. Rozjednánu máme také expozici afrických masek, zbraní, královských křesel a další a další výstavy. Uvidíme, jak nakonec probíhající jednání dopadnou, ale rozhodně mohu návštěvníkům slíbit, že se bude na co koukat a proč znovu navštívit náš krásný zámek v Linhartovech," dodal na závěr kastelán a dobrá duše linhartovského zámku Jaroslav Hrubý.

Anna Dohnalová