VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Karnole bez zastupitelů

Cílem projektu za 120 milionů korun je přeměna bývalé Karnoly na textilní muzeum. Město na něj získalo velkorysou dotaci. Bude možné v něm pokračovat i po požáru?

9.1.2018
SDÍLEJ:

Spáleniště v Karnole vydalo zbytky vzorkovníků látek. Co bude dál s projektem za 120 milionů korun? O možných východiscích už jednají odborníci na památkovou péči, úředníci a administrátoři projektu, ale zastupitelé do tohoto týmu zatím nebyli přizváni.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

V uplynulém týdnu se vyhořelá část Karnoly změnila v pracoviště odborníků z Národního památkového ústavu, krajského odboru kultury a památkové péče, Zemského archivu v Opavě i muzejníků z Krnova i z Bruntálu. Zachraňovali vzorníky, které oheň zcela nezničil, dokumentovali je, balili a odváželi do mrazíren.

Včera se tito odborníci sešli s vedením města a se zástupci firmy BeePartner, která zpracovala projekt revitalizace Karnoly. „Situace po nešťastné události v objektu Karnoly nám, řádně zvoleným zastupitelům města, přirozeně není lhostejná.

Vzhledem k tomu, že celý dotační titul se bude z velké části realizovat v následujícím volebním období, považujeme za vhodné, aby se této schůzky zúčastnil také zástupce Krnovských patriotů,“ napsal v dopise krnovské starostce Pavel Moravec jménem klubu opozičních zastupitelů Krnovští patrioti.

Odpověděl mu místostarosta Krnova Michal Brunclík, který včerejší schůzku svolal. Zdůraznil, že jde o úvodní odbornou schůzku, která je interní, takže na ni nezval opoziční ani koaliční zastupitele.

„Za město Krnov nejsou zváni vzhledem k povaze věci a své odbornosti ani členové městské rady či zastupitelstva města, ale pouze paní starostka jako statutární zástupce města. O všech zjištěních a krocích budete jako členové zastupitelstva informováni průběžně, nejpozději však na únorovém zasedání.

Berte prosím v úvahu, že nyní především shromažďujeme fakta a střípky do mozaiky budoucích řešení. Nejedná se o téma politické, proto nezvu ani zástupce dalších politických subjektů v zastupitelstvu města, jako jsou KDU-ČSL, ODS či KSČM,“ odpověděl Krnovským patriotům místostarosta Brunclík (ČSSD).

Krnovští patrioti svou žádost i zamítavou odpověď místostarosty zveřejnili.

Co se dělo po požáru

● Proběhla jednání s Ministerstvem kultury ČR, Národním památkovým ústavem (NPÚ) v Ostravě a odborem kultury a památkové péče Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Město chce využít metodické rady, aby stále platilo rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj ČR, jímž byla projektu „Karnola udržitelná revitalizace a zatraktivnění národní kulturní památky“ přiznána dotace.

● Majetek města byl pojištěn. Na místo dorazili likvidátoři a soudní znalci. Stanovení výše odškodnění pravděpodobně zkomplikuje určení historické hodnoty poškozených věcí.

● Při době hašení požáru bylo vyraženo a vyskleno množství dveří a oken. Dnes už je areál opět zajištěn proti vstupu, jsou opraveny všechny dveře a okna v přízemí. V nejbližších dnech zde bude instalováno zabezpečovací zařízení, jako kamery a čidla.

● Ve spolupráci se společností BeePartner, která je administrátorem projektu revitalizace Karnoly, chce město žádat kvůli nepředvídatelným okolnostem o časový posun zahájení realizace projektu. Ten je podle místostarosty Michala Brunclíka možný až o jeden rok.

Autor: František Kuba

9.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Měřením sněhové pokrývky se určuje míra lavinového rizika.  Předpověď počítá i o víkendu v Jeseníkách se třetím stupněm lavinového nebezpečí. Zásadou je nevstupovat na příkré svahy se sklonem nad 35 stupňů. Nebezpečná místa již tvoří souvislý celek.

Zraněný lyžař se z laviny vyhrabal sám

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Přísnější pravidla při měření emisí? Bez problémů!

Nevyhovující benzinové a dieselové motory mají na českých silnicích utrum. Stopku jim vystavila nová pravidla při kontrolách emisí. Stanice je napojena on-line na ministerstvo. Součástí je také pořizování fotek.

Obchvat Krnova: řada otázek bez odpovědi

Sál sv. Ducha se do posledního místa zaplnil občany, které zajímá obchvat Krnova. Nic moc se nedozvěděli a své zklamání dávali hlasitě najevo.

Martin Kolomý potřetí dojel na pódiu

Kamionový jezdec z Bruntálska Martin Kolomý na Dakaru dál válí. Etapa mezi argentinskými městy Fiambalá – Chilecito – San Juan se mu povedla na výbornou. Nakonec s odstupem více než čtyř minut dojel druhý za Nizozemcem Van Genugtenem na Ivecu, ale během této etapy sahal i po vítězství.

Benefity: slušný plat, práce z domu, kurz odvykání kouření nebo akcie

Firmy, které hledají nové zaměstnance, musejí často počítat s tím, že kromě slušného výdělku budou muset nabídnout i zajímavé zaměstnanecké výhody (benefity). Jaké? Třeba firemní školku pro děti svých pracovníků či příspěvek na odvykání kouření nebo snižování váhy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>