„Největší pokles zájmu vidíme u bytů v panelákové zástavbě o velikosti 3+1 a 2+1. U nich je cenový pokles ve výši desíti procent, někdy i víc z důvodu velké nabídky těchto bytů a nezájmu kupujících o tyto byty. Byty v cihlové zástavbě si cenu drží, ale i u nich se zastavil cenový nárůst, který byl patrný v posledních letech,“ sdělil Jan Kunz, regionální manažer jedné z bruntálských realitních kanceláří.

Lidé přestali mít zájem o byty. Tvrdí to alespoň zástupci realitních kanceláří. Zájem o nemovitosti tohoto typu je již několik měsíců nižší ve všech krajích. S cenami dolů musejí jít také prodejci bytů v Bruntále.

Nepříznivé období pro prodej si vybral také Pavel Ž., který se už několik měsíců snaží prodat družstevní dvojpokojový byt na Uhlířské ulici v Bruntále. Jádro bytu je původní, v pokojích má omítky. Dům má novou fasádu i plastová okna. „Byt nabízím už od jara a nedaří se mi ho prodat. Nejdřív jsem zkoušel za sedm set padesát tisíc korun, protože je fakt pěkný, ale nepodařilo se, takže cenu budu řešit asi dohodou, a stejně mi na inzerát nikdo nevolá,“ prozradil své zkušenosti Pavel.

Odborníci přisuzují převahu nabídky nad poptávkou na realitním trhu zpřísněným podmínkám, za kterých úvěry na koupi nemovitostí nabízí finanční ústavy. „Banky požadují od klientů vyšší příjmy a jsou opatrnější v poskytování úvěrů. Zvláště obezřetné jsou v poskytování financování na sto procent kupní ceny nemovitosti. Častým důvodem neschválení hypotečního úvěru je nízká bonita klientů a také negativní záznamy v bankovních registrech,“ upozornil finančník Zbyněk Chobot.

Vedení města Bruntálu nedávno odhlasovalo změnu podmínek, za kterých hodlá prodat do vlastnictví nájemníků přes čtyři stovky bytů. Což je přes čtyři sta domácností, které nyní vyčkávají, a nemají proto potřebu poohlížet se jinde. Jejich vliv na současný vývoj trhu s byty v Bruntále je prý podle realitních makléřů minimální.

„Plánovaný prodej bytů ve vlastnictví města nijak zásadně neovlivní trh s byty, protože byty jsou obsazené s regulovaným nájmem a město bude mít ošetřeno, aby nedošlo k následnému spekulativnímu prodeji bytů s výrazným ziskem,“ uvedl Kunz a pokračoval: „Evidujeme zájem nájemců městských bytů o výměnu bytů 3+1 za menší s následným odkupem do osobního vlastnictví. Těchto bytů je ale velice málo. Je otázkou, do jaké míry budou současní nájemníci schopni profinancovat koupi těchto bytů.“

V současné chvíli je možné v Bruntále koupit neupravený trojpokojový byt v paneláku za osm set padesát tisíc korun. „Všeobecně družstevní byty jsou ještě zhruba o sto tisíc Kč levnější z důvodu nemožnosti financovat koupi hypotékou. Pokud je možný převod do osobního vlastnictví, lze financování zajistit, ale většinou jsou byty zatíženy rekonstrukcí panel plus, které navyšují cenu bytu v řádu několika set tisíc korun,“ dodal Kunz.

Zuzana Pršalová