Jméno Heleny Mikulcové je v Krnově a okolí známo všem, kdo mají vztah ke zvířatům. Stará se o psy ztracené, opuštěné, týrané, zajišťuje jim potřebnou veterinární péči, poskytuje bezpečí a hledá jim nové domovy.

ZALOŽENÍ SPOLKU UMOŽNÍ SPOLUPRÁCI

Přebírá do své péče také některé psy, které odchytí krnovští strážníci, nejsou čipovaní a nikdo se k nim nepřihlásí. Dosud tato spolupráce probíhala na základě dobrovolnictví, v současné době dochází ke změně.

„Nyní došlo k založení spolku a ten se může pro město stát plnohodnotným partnerem. Helena Mikulcová jako předsedkyně spolku Šance pro jejich život požádala město o rozšíření spolupráce. Navíc její nabídka je pro město finančně výhodná, a město tím ušetří," vysvětlil Tomáš Salvet z odboru životního prostředí Městského úřadu Krnov.

VÝBORNÁ ZKUŠENOST

„S Helenou Mikulcovou máme výbornou zkušenost. Už od roku 2013 nám významně pomáhá tím, že poskytuje dočasnou péči opuštěným psům nalezeným na území města Krnova a aktivně zajišťuje jejich adopci," dodal Tomáš Salvet.

Spolek dostane za každého psa jednorázový příspěvek 5000 korun. „Tato částka je srovnatelná s náklady na dvouměsíční pobyt psa v útulku. Pokud se spolku nepodaří psa do té doby dát do adopce, další náklady už jdou na jeho vrub," vysvětlil výhodnost nabídky Tomáš Salvet.

Kromě této spolupráce s Helenou Mikulcovou mělo město uzavřenou smlouvu s akciovou společností Ajsha, která provozuje psí útulkem Voříšek v Čechách pod Kosířem. Smlouva vypršela právě v těchto dnech. Jak město hodnotí spolupráci s touto firmou?

„Spolupráce s firmou Ajsha je velmi dobrá. Přestože dvouletá smlouva 14. srpna skončila, městu nic nebrání ve spolupráci nadále pokračovat bez smlouvy, na základě objednávky," odpověděl Tomáš Salvet s tím, že s provozovatelem útulku Voříšek je tato varianta projednána ke spokojenosti obou stran.

DRAHÁ PÉČE

Obce platí péči o psy, kteří byli odchyceni na jejich území, ze svých zdrojů. Kolik za tuto péči platí město Krnov?

„Firmě Ajsha město platí 82 korun bez DPH za psa na den. Cena je včetně přepravy, ustájení, potřebné náhradní péče a veterinárního ošetření. Za účetní rok 2015 město společnosti Ajsha uhradilo celkem 336 257 korun. Za rok 2014, přesněji od 15. srpna, kdy začala platit smlouva, to bylo 111 424 korun," uvedl Tomáš Salvet.

Před několika málo lety přitom byly tyto částky mnohem vyšší. V roce 2012, kdy se roční náklady na odchycené psy pohybovaly okolo 1,5 milionů korun, uvažovalo město o stavbě vlastního útulku. Náklady klesly právě z důvodu navázání dobrovolnické spolupráce s Helenou Mikulcovou a také v souvislosti se zavedením povinného čipování. Celková částka za rok 2014 byla přibližně 900 tisíc korun.

Šance pro jejich životSpolek Šance pro jejich život buduje azyl pro psy v Hynčicích, a to zejména za pomoci sponzorských darů. Z nové formy spolupráce má Helena Mikulcová radost. „Slavíme úspěch. Po více jak třech letech tvrdé práce se stává naše organizace Šance pro jejich život poskytovatelem služby péče o nalezené psy na území města Krnova.

Děkuji všem, kteří nás podporujete, pomáháte a důvěřujete. Moc si toho vážím a děkuji, protože bez vás by to měli pejsci i já mnohem těžší," uvedla na svém facebookovém profilu. Město zapůjčí útulku mobilní díly plotu, kotce, přepravní boxy, zateplené boudy v hodnotě 100 tisíc korun.

Gabriela Mathiasová