V pátek 1. ledna 2010 se potvrdilo, že je neodradí ani mlha a déšť. Přestože cesta na Cvilín je poměrně nenáročná, přímo pod samotnou zříceninou připravil noční déšť nepříjemné překvapení v podobě rozblácené kluzké cesty. Naštěstí nemrzlo, takže nebylo potřeba vstup do hradu zajišťovat lanem jako v předchozích letech.

Přestože výstup k hradu byl na mokrém svahu mírně adrenalinový, zvládli ho i nejmenší děti a senioři chodící s holemi. Pozoruhodné bylo, že si všichni navzájem pomáhali, byli k sobě ohleduplní, a na cestě se zdravili a přáli si do Nového roku hodně štěstí a zdraví i naprosto neznámí lidé. V cíli na hradním nádvoří Šelenburku pořadatelé připravili občerstvení, oheň pro zahřátí a pamětní listy pro všechny účastníky.

„Loni jsme na Šelenburku rozdali účastníkům kolem dvou stovek pamětních listů, ale letos to kvůli dešti a mlze asi bude o něco slabší. Kolem půl jedenácté dopoledne jsme registrovali kolem stovky návštěvníků, ale máme zprávy, že po cestách ke hradu stále přichází desítky dalších zájemců,“ uvedl za organizátory Bohumil Janeček.

Tiristé si vyšlápli víc než dvě stě schodů

Pro ty, kteří nejeli nahoru autem, ale vyšli od Střeleckého domu, představoval výstup docela slušný sportovní výkon a velké převýšení. Start leží v nadmořské výšce kolem 300 metrů, pak turisty čekalo 222 schodů na vrchol Cvilína ve výšce 442 metrů n.m., sestup do sedla kolem restaurace přezdívané U klíšťáka, a pak zase nahoru na vrchol s hradní zříceninou ve výšce 423 metrů.

Společně s KČT organizuje výstup na Šelenburk také Česká asociace sportu pro všechny, odbor TJ Krnov. Na Šelenburku i na Pradědu se všichni účastníci mohli zapojit do dobročinné akce Novoroční čtyřlístek a darovat dvacet korun do sbírky na pomoc hendikepovaným sportovcům.

„Čtyři pravidla Novoročního čtyřlístku zní: Jdi na Nový rok na výlet. Pozvi někoho ze svého okolí. Poznej kus přírody. Přispěj potřebným. Příspěvky jsou tentokrát určeny na budování tras pro vozíčkáře v rámci programu Turistika pro všechny. První trasa byla v létě otevřena v Brně-Líšni,“ představila sbírku za organizátory Jitka Musilová z KČT.