Popelnice v Bruntále se prodraží
O padesát korun víc zaplatí tento rok obyvatelé Bruntálu za popelnice. Dosud jim stačilo pět set korun.
Takzvaný místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování odpadů bude letos činit 550 korun na občana za rok. Toto zvýšení přichází po devíti letech, kdy v roce 2007 byl poplatek stanoven na 500 korun.
Rada města se před případnými negativními reakcemi hájí, že se nejedná o bezhlavý útok na peněženku občana, lidé by si měli přiznat, že jsou mezi nimi neplatiči, kteří i přes důsledné vymáhání vytvořili městu již skoro čtyřmilionový dluh.
Pro ostatním se nic nemění
Co se týče obyvatel okolních menších měst a obcí, mohou být klidní. Poplatky za popelnice se jim nezdraží.
Město Vrbno pod Pradědem hlásí, že za manipulaci s komunálním odpadem zaplatí občané i letos 490 korun. Prozatím nejvyšší cenu za vývoz odpadu platí obyvatelé Rýmařova, kde roční nájem popelnice činí sedm set korun, naštěstí tuto cenu úřad prozatím zvýšit neplánuje.
Obyvatelům obcí Světlá Hora, Břidličná a Oborná úřady poplatek 500 korun také nezvýší, tato cena platí jak pro místní obyvatele, tak pro každého, kdo zde má nahlášené rekreační objekty ve formě chat a chalup.
Dobré zprávy pro pejskaře
Vrbenské majitele psů čeká potěšení, jejich mazlíčci je budou stát o poznání méně.
„Podařilo se mi konečně prosadit snížení poplatku za chov psa. Místo starých poplatků, kde se cena pohybovala okolo 800 korun – podle podmínek a místa chovu psů jsme nyní ustanovili jednotnou cenu: 200 korun za prvního a 500 korun za každého dalšího chovaného psa, ať už bude bydlet v paneláku, nebo rodinném domku," informovala Martina Matušková, účetní Městského úřadu Vrbno pod Pradědem.
Jedním z hlavních důvodů snížení poplatků byl ten, že obyvatelé panelových domů často přepisovali bydliště psů na příbuzné v rodinných domcích, kde je vyšli levněji.
Dohledání psa byl problém
Při ztrátě a snaze o dohledání psa vznikaly kvůli nepřesným a nepravdivým informacím problémy.
„Snížením ceny chovného, díky kterému omezíme potřebu lidí podvádět, získáme možnost víc pomáhat, například v případě ztráty psa. Doufám, že tuto podle mne dobrou zprávu místní obyvatelé uvítají," uzavřela Martina Matušková.
Cena za chov psů v dalších městech a obcích se nemění.
Mít psa v panelovém domě nejvíce stojí obyvatele Světlé Hory, kde za něj platí rovných tisíc korun na rok.
Nejpřívětivější poplatky pak nabízí obec Oborná, která stejně jako Vrbno pod Pradědem neřeší formu bydliště, za prvního registrovaného psa platí majitel šedesát korun, za každého dalšího pak devadesát.
V Rýmařově bude pobyt psa v panelovém domě stát jeho majitele osm set korun, v rodinném domku čtyři sta. Obyvatelé menších okolních vesnic a senioři zaplatí za svého mazlíčka dvě stě korun.
Miriam Opletalová, Dalibor Otáhal