Kotel určený ke stoprocentnímu spalování biomasy slouží k výrobě tepelné a elektrické energie, která pokryje asi dvacet procent celkové spotřeby města. V době svého spuštění koncem roku 2009 byl největším zařízením svého druhu v České republice.

Proces budování biokotle krátce popsal výrobní ředitel Dalkie Česká republika Renaud Capris: „Na tomto náročném projektu jsme pracovali již od roku 2007. Technologii se nám podařilo zkompletovat a zprovoznit v rekordně krátkém čase díky výborné spolupráci s dodavatelem-společností První brněnská strojírna DIZ.“ Proto je zařízení v provozu již od začátku listopadu minulého roku.

Krnovský biokotel je největším v České republice

Krnovský biokotel je v současné době největším zařízením tohoto typu v České republice, ale se „zelenou“ energií společnost Dalkia pracuje již řadu let. O minulosti zpracování biomasy mluvil generální ředitel Dalkie Česká republika Laurent Barrieux:

„Byli jsme jedni z prvních, kteří začali zpracovávat biomasu. První spalování proběhlo právě v krnovské teplárně a postupně se přidaly další zdroje, například v Olomouci, Karviné, Kolíně a dalších městech. Nejdřív jsme ji přidávali do uhlí a až pak se rozhodli vybudovat zde v Krnově kotel čistě na tuto obnovitelnou surovinu.“

Krnov byl tedy prvním městem v České republice, kde začala Dalkia využívat biomasu jako obnovitelný zdroj energie a nyní se pyšní největším ekologickým biokotlem.

Kotel je schopen pokrýt asi dvacet procent spotřeby Krnova

Zařízení, které zabírá prakticky celou halu teplárny, za hodinu spálí 3,5 až 12 tun biomasy, čímž pokryje asi dvacet procent celkové spotřeby energie města Krnova. Jako palivo využívá dřevní štěpku, peletky nebo odpady ze zemědělství, ale úspěšně bylo odzkoušeno i spalování peletizovaných odpadů z výroby cukru a biolihu.

Biomasa je pak spalována při teplotě okolo 1200 stupňů Celsia. Horký vzduch ohřívá membránové stěny, v nichž proudí voda, která se mění v páru o teplotě 250 stupňů a pak se následně přehřívá až na teplotu 445 stupňů Celsia.

Biokotel o jmenovaném parním výkonu 35 tun páry za hodinu vykazuje účinnost přes devadesát procent a ročně spálí přibližně osmdesát tisíc tun biomasy. Vysoké účinnosti kotel dosahuje tím, že využívá přehřátou páru jak při výrobě energie elektrické, tak k dodávkám tepla do domácností.

Lukáš Kuba