Největší investici, bezmála 150 milionů korun, do zmodernizování lyžařských podmínek učinili ve Ski areálu Kopřivná v Malé Morávce. „Letošní novinkou číslo jedna je nová a ve své horní části červená sjezdovka o délce devět set dvacet metrů,“ řekl Karel Ležatka ze Ski areálu Kopřivná.

Další novinkou je šestisedačková vyhřívaná lanovka, která nahradila stávající čtyřsedadlovou. Nová vyhřívaná lanovka s tzv. bublinou, která cestující chrání před větrem a sněhem, by měla mít přepravní kapacitu až tři tisíce osob za hodinu.

„Zařízení je navíc vybaveno odpojitelným systémem, který umožňuje, že sedačka ve stanici téměř zastaví a cestujícím tak zaručí pohodlný nástup a výstup. Toto technické řešení zároveň však znamená dvojnásobnou cestovní rychlost mezi stanicemi a zkrácení času jízdy zhruba na tři minuty,“ prozradil vedoucí ski areálu Libor Petrů.

Novou sjezdovku o délce zhruba kilometr a půl připravili také ve Ski Aréně Karlov, která se stará o 12 kilometrů sjezdových tratí v obci.

„Novou modrou sjezdovku jsme vytvořili s úmyslem, abychom zlepšili podmínky pro lyžování rodičům s dětmi. Půjde o jednodušší dráhu, na kterou půjde vyjet ze stanice čtyřsedadlové lanovky Karlov ski express, která bude mít dobré podmínky pro naučení se a trénink lyžařů,“ uvedla Veronika Lempochnerová ze Ski Arény Karlov.

Kromě toho se rozhodli zástupci Ski Arény Karlov také stávající sjezdovky rozšířit, aby zlepšili pohodlí a bezpečnost lyžařů. „Na bezpečnost při lyžování myslíme a děláme pro to maximum. Areál jsme nově vybavili dalšími stovkami metrů bezpečnostních sítí a přidali jsme desítky ochranných matrací,“ uvedl Jan Mitáš, zástupce Ski Arény Karlov.

K dalšímu kroku pro zvýšení komfortu lyžarů v Karlově dojde po letošní sezoně na sjezdovce Myšák, kde stávající dvousedačkovou lanovku nahradí moderní čytřsedačkou. „Na jaře nahradíme stávající lanovku na Myšáku novou čtyřsedačkou s odpojitelným systémem, který zajistí lepší komfort při nastupování a vystupování,“ uvedl ředitel ski areálu Myšák Jaroslav Lukeš.

Podle spolumajitele Ski areálu Kopřivná Karla Ležatky je nejdůležitější budoucí propojení sjezdovek v Malé Morávce se sjezdovkami v Karlově pod Pradědem. „S areály v Karlově jsme v úzkém kontaktu a o propojení sjezdovek na naší straně kopce se sjezdovkami v Karlově jednáme už docela dlouho.

V současné chvíli jsme někde na bodě řešení územních plánů a dalších těchto věcí. Takže bychom v budoucích letech rádi propojili horní stanici Kopřivné s dolní stanicí areálu Myšák, abychom zvýšili pohodlí a možnosti zdejších návštěvníků, protože Malá Morávka a Karlov by měly být vnímány jako jedna komplexní destinace, kde si každý návštěvník může vybrat,“ uvedl na závěr Ležatka.

Ilustrační foto.Zdroj: Deník

Olympijský park v Malé Morávce a v Karlově

Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu budou slavnostně zahájeny 9. února 2018. Ve stejný den se ale také rozjedou olympijské parky. A dva ze čtyř parků v Jeseníkách a Beskydech budou také v lyžařských střediscích Malá Morávka a Karlov.

„Resort Karlov byl vybrán projektem olympijské parky jako jeden ze čtyř lyžařských resortů v kraji, kde budou moct nejenom děti zažít atmosféru olympijských her,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Ski Aréna Karlov a Ski areál Kopřivná tak budou do olympijských parků lákat na tradiční velkoplošné obrazovky, na kterých mohou návštěvníci sledovat přímé přenosy ze zimní olympiády. Kromě toho budou v areálech připraveny také koncerty a další vystoupení a v neposlední řadě si budou moci zájemci vyzkoušet také množství zimních sportů.

„Fanoušci si budou moct vyzkoušet od hokeje, curlingu přes skoky na lyžích na mobilním skokanském můstku po pumptrackovou dráhu, k dispozici bude také snowpark,“ prozradil Libor Varhaník, místopředseda Českého olympijského výboru, který zodpovídá za projekt Olympijské parky.

Olympijské parky v Malé Morávce a Karlově budou otevřeny během celého trvání zimních olympijských her. Půjde o sedmnáct dní od 9. do 25. února, kdy se olympijský park společně se zakončením olympiády uzavře.

Ilustrační fotografie.Zdroj: archiv Deníku

Během letních měsíců vystřídají lyžaře milovníci kol

Do druhých nejvyšších hor u nás už nejezdí turisté jen za lyžováním. Jeseníky se stávají velmi oblíbenou destinací českých, ale i zahraničních turistů také v letních měsících. Velkou část z těchto návštěvníků tvoří cyklisté, proto se v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem snaží přijít s vyžitím i pro tuto skupinu turistů.

„Lidé si postupně začali zvykat na to, že hory nejsou jenom o lyžování, i když samozřejmě lyže zůstávají tím, co sem láká nejvíce lidí. Zhruba od roku 2012, kdy jsem tady začal pracovat, je vidět, že zájem lidí jezdit přes léto na hory je větší a větší,“ prozradil svou zkušenost český reprezentant Kamil Tatarkovič, který se o bike park v areálu Kopřivná stará.

Právě v roce 2012 se ve Ski areálu Kopřivná postavily první tratě pro horská kola a od té doby cyklistika v Jeseníkách získává důležitější roli. Podle jednoho z majitelů areálu Kopřivná Karla Ležatky je meziroční nárůst letních turistů v Malé Morávce několik desítek procent.

Toho jsou si vědomi i obecní a krajští zastupitelé, kteří se každé dva měsíce scházejí a debatují o tom, jak zlepšit podmínky v Jeseníkách i pro letní návštěvníky. „Chceme například podpořit rozšíření bike parků v okolí, chtěli bychom také posílit půjčovny elektrokol a zlepšit celkově možnost letních aktivit v Jeseníkách,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Jedním z takových projektů by měla být síť cyklostezek mezi Malou Morávkou a Karlovem pod Pradědem. „Ve spolupráci Kopřivné, Malé Morávky a Moravskoslezského kraje se v současné chvíli rozjíždí projekt, který by měl spojit obě strany údolí v Malé Morávce a v Karlově cyklostezkami, aby se mohli cyklisti rozhodnout mnohem lépe, jak stráví den na horách,“ prozradil informace o budoucím projektu Kamil Tatarkovič.

Lukáš Nedomlel

Leon F. Běčák na policejní služebně, kam ho dostal chybný test na drogy.
Chybné policejní testy na drogy dělají z nevinných řidičů narkomany
Řidič u Staré Vsi ucítil náraz a předpokládal, že zavadil o kus ledu. Když po pěti kilometrech zastavil, aby zkontroloval co se stalo, nestačil se divit. Z nárazníku na něj koukal k smrti vyděšený pejsek.
Chudák pes po srážce jel pět kilometrů zaklíněný v autě
Trať z Krnova do Olomouce patří k nejpomalejším. Dnes to vlakům trvá téměř dvě hodiny. Studie proveditelnosti ukáže, zda elektrifikace a modernizace trati tuto dobu zkrátí.
Studie ukáže, jak zrychlit vlaky do Olomouce
EY Podnikatel roku 2017 Moravskoslezského kraje, pondělí 22. ledna 2018. Vítězem se stala společnost Isotra.
Začínali v garáži, dnes patří mezi přední výrobce nejen u nás, ale i ve světě