Transfuzní stanice v Bruntále je součástí transfuzní služby Šumperk, vloni zde uskutečnili dva tisíce osm set odběrů. Provádí se tady odběry plné krve a separátorové odběry plazmy. Plná krev je separovaná na plazmu a krvinky. Takto zpracované přípravky jsou trvanlivější. Po běžném odběru plné krve může dárce darovat plazmu. Takzvaný separátor odebírá od dárce pouze plazmu, krvinky jsou pak vráceny zpět do těla. Plazma odebíraná tímto způsobem je pak používaná na klinické účely a pro výrobu.
„Z čerstvé zmrazené plazmy se vyrábí krevní deriváty, tedy léčiva, která nelze vyrobit jiným způsobem a nejsou zastupitelná jinými přípravky. Jsou určené například na léčbu krvácení, šoku, popálenin, při onemocněních ledvin, žaludku a střev, k léčbě žilní trombózy a plicní embolie, léčbu krvácivých příhod, způsobených vrozeným nebo získaným nedostatkem jednotlivých faktorů. Krevní deriváty jsou používány i na posílení imunity,“ informovala primářka transfuzní stanice Ivana Krajsová.
Dárcovství krve je věc dobrovolná, bezplatná a tím pádem to pro nikoho není způsob zisku. „Tak je omezena rizikovost odběrů,“ vysvětlila primářka, která si na nedostatek dárců sice nemůže stěžovat, na druhou stranu uvítá každého nového zájemce. Každý dárce musí při první návštěvě vyplnit dotazník o padesáti bodech a s poučením pro dárce krve. Dotazník má zmapovat současný zdravotní stav, jeho změny, odběry krve v minulosti a prodělané choroby. Pak prochází kompletním laboratorním vyšetřením.
„Vyšetřujeme krevní obraz, děláme testy na žloutenku typu A a B a lues, jaterní testy a zkoumáme protilátky,“ popsala proces primářka. Dobrovolníci za odběr krve dostanou přímo na oddělení drobné občerstvení v podobě kávy, čaje a rohlíku. Odměnou za jejich ochotu pomoci ostatním jim je den volna, poukaz na nákup v blízkém marketu za padesát nebo sto korun, vitaminy od pojišťovny a úleva na daních. „Dárci navíc podstupují kompletní laboratorní vyšetření a dozvědí se výsledky, poradíme jim i se životosprávou. Konzultujeme zdravotní stav včetně laboratoře dárce, a proto jsou odběry pro dárce bezpečné,“ dodala Krajsová.
Zuzana Pršalová