Vrbno pod Pradědem, Karlova Studánka, ale i například Ovčárna v Jeseníkách jsou místa, která bývají zdravotníkům hlavně v zimních měsících často poměrně obtížně přístupná. „Vrbno a další místa leží na hranici patnáctiminutového časového limitu, který by měla záchranná služba splnit. Pokud je zhoršena sjízdnost silnic, posádky mívají problém tento čas dodržet,“ řekl Deníku mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Některá náhle vzniklá onemocnění vyžadují co nejrychlejší zásah záchranářů, podobně jako vážné úrazy. Horská oblast Jeseníků je hojně osídlena, nemluvě o přijíždějících lázeňských a rekreačních hostech. „Z tohoto pohledu lze říci, že lidé nalézající se v odlehlejších oblastech mohou být obecně v nevýhodě oproti těm, kteří žijí nebo se právě pohybují v aglomeraci, kde k nim posádka zdravotnické záchranné služby dorazí během několika minut,“ zdůraznil Lukáš Humpl. Dodal, že vloni posádky mířily na Vrbensko v patnácti procentech všech případů.

Kvůli zhoršené sjízdnosti silnic mívají posádky problém dodržet limit k zásahu, proto mají k dispozici i vrtulník letecké záchranné služby, který v lokalitě Jeseníků, zejména Ovčárny, zasahuje poměrně často. Posádka je díky speciálně vyškoleným záchranářům připravena i na zásah v nepřístupném terénu.

Zdravotní péče bude pružnější

Zřízení výjezdového stanoviště ve Vrbně umožní poskytovat zdravotní péči mnohem pružněji a v kratších dojezdových časech. Zároveň by částečně odlehčila provozu posádek z Bruntálu a Rýmařova. Do jednání je zapojen krajský úřad, Městský úřad Vrbno a Územní středisko záchranné služby Moravskoslezského kraje.

„Zřízení nového výjezdového stanoviště rychlé zdravotnické pomoci v oblasti Vrbna pod Pradědem je zásadní s ohledem na měnící se možnosti lůžkového zázemí v regionu a s tím související dostupnosti přednemocniční neodkladné péče,“ vyjádřila se mluvčí odboru kanceláře hejtmana kraje Šárka Vlčková. Krajští radní vyberou místo výjezdového stanoviště v září, částka pro jeho vybudování je zahrnuta do návrhu rozpočtu kraje na rok 2011.

„Je na rozhodnutí kraje, které místo si pro dočasné stanoviště zvolí. Čekáme zároveň na výběr z více alternativ, o nichž je zatím předčasné hovořit,“ uvedla vrbenská starostka Helena Kudelová. Několik potencionálně vhodných lokalit už je v hledáčku zdravotníků. Ve hře jsou například přístavba městského úřadu nebo parcela u bývalé dílny automotoklubu Svazarm naproti policejní stanice. Možné je i umístění v objektu soukromých vlastníků.

„Po přijetí konečného rozhodnutí bude tento objekt převeden Moravskoslezskému kraji, který zajistí financování rekonstrukce a nutných úprav pro zázemí posádky a vozidla. Kraj a zdravotní pojišťovna budou hradit náklady na provoz,“ doplnila krajská mluvčí Vlčková s tím, že vytipovaný objekt by následně sloužil jako definitivní výjezdové stanoviště posádky rychlé zdravotnické pomoci.