Do ulic vychází pět asistentů, kteří mají veřejná prostranství kontrolovat a dohlížet na udržování pořádku zejména v okolí ulic Rýmařovské, Zeyerově, Dlouhé, Pěší a Jezdecké. „Úlohu asistentů budou v rámci veřejné služby vykonávat lidé pobírající dávky v hmotné nouzi,“ řekl k problematice mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Na starosti mají asistenti též kontrolu znečišťování veřejných prostranství, poškozování majetku, případně i krádeže. To pro ně znamená i kontrolu místních sběren odpadu. Mají se rovněž snažit předcházet konfliktům mezi obyvateli lokality a zaměřit se na dětské hřiště, chování a odpovídající věk dětí, které tam tráví svůj čas.

„Chceme se pokusit o každé řešení, které může vést k pocitu většího bezpečí slušných obyvatel, kteří zde žijí, a také k zajištění veřejného pořádku a čistoty prostranství. Zároveň tímto způsobem hodláme zapojit lidi pobírající sociální dávky, aby i oni přispěli k řešení situace,“ uvedl bruntálský starosta Petr Rys.

Asistenti se budou střídat. V ulicích je lidé potkají denně od 14 do 20 hodin v reflexních vestách s nápisem Asistent prevence – Město Bruntál. Jelikož se jedná o veřejnou službu, město za asistenty nemusí platit ani korunu.