Technici Hasičského záchranného sboru (HZS) Moravskoslezského kraje včera začali svou práci v podkroví obecního úřadu v Úvalně. Při uvítání hasiči gratulovali starostovi Radku Šimkovi k přesvědčivým volebním výsledkům a potvrdili, že s ním rádi budou spolupracovat i v dalším volebním období.

„Musíte se rozmyslet, co chcete udělat s těmi starými rotačními sirénami. Nám je to jedno, jestli je chcete demontovat nebo si je necháte," zaskočili hasiči starostu Šimka.

„Pokud vám to nezpůsobí nějaké komplikace, já bych doporučil mechanické sirény ponechat v Úvalně jako záložní prvek. Vzhledem k tomu, jak dlouho tu sloužily, předpokládám, že už mají i určitou historickou hodnotu," odpověděl starosta Úvalna, které umí dobře pracovat s nostalgií.

Jednou z atrakcí Úvalna je totiž Retro muzeum, které připomíná jak vypadaly domácnosti obyčejných lidí před pár desetiletími.

„Musím vás zklamat. Zas tak vzácný historický kousek to není. Do výstražných a poplachových systémů se dlouho neinvestovalo, takže byste se divil, v kolika obcích dodnes ještě spolehlivě slouží podobné mechanické rotační sirény. Rádi ji necháme funkční, ale musíte počítat s tím, že stará siréna nebude napojená na dálkové ovládání.

Můžete ji spustit pouze tlačítkem, ale ne třeba přes mobil," konstatoval technik hasičů.

Nejhustší síť sirén

Povodně v roce 1997 upozornily na nedostatky varovného poplachového systému v našem regionu. Díky dotacím Evropské unie do modernizace má v současnosti Moravskoslezský kraj nejhustší síť sirén.

„V kraji je nainstalováno na 880 sirén, z čehož je asi polovina těch klasických a polovina moderních mluvících, jaké právě instalujeme na dalších obecních úřadech. V okrese Bruntál v těchto dnech přibude 14 mluvících sirén. Současná situace potvrzuje, že pro kraj je bezpečnost občanů velkou prioritou.

Je například známo, že dobrovolní hasiči u nás často mají vybavení na stejné úrovni jako profíci," uvedl mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Petr Kůdela s tím, že mluvící sirény jsou v obcích rozmístěny tak, aby drtivá většina obyvatel byla v jejich doslechu.

„Instalujeme kromě obecních úřadů na kulturáky, koupaliště i pošty. Zkrátka tam, kde hlášení zaslechne co nejvíc lidí. Dnes ještě zvládneme Město Albrechtice a Dívčí Hrad, zítra máme na programu další obce okresu Bruntál, například Lomnici," plánoval včera (v úterý 21. října) Kůdela.

Mluvící siréna je i rozhlasem

A jakou hlavní přednost má elektronická mluvící siréna oproti té klasické, která uměla jen houkat?

Kdysi se děti v hodinách branné výchovy a dospělí na cvičeních civilní obrany museli učit poplachové kódy a pamatovat si, co znamená stálý a co kolísavý nebo přerušovaný tón sirény. Dnes už si nikdo nemusí pamatovat jak se liší cvičný a ostrý poplach nebo jak poznat povodňové ohrožení od chemického poplachu.

Kromě dispečerů integrovaného bezpečnostního centra kraje má oprávnění systémem promlouvat k občanům také starosta a další čtyři určení lidé z jeho okolí. Díky napojení systému na mobil nemusí být starosta fyzicky přítomen na obecním úřadě. Může spoluobčanům sdělit něco důležitého třeba z dovolené na Malorce.

Pro starosty, kteří mají před mikrofonem trému, nabízí nový systém předtočená hlášení ze záznamu. Profesionálové školeným hlasem namluvili varování a pokyny pro různé typy poplachů a mimořádných událostí.

Protože zařízení plní současně funkci obecního rozhlasu, mohou jeho prostřednictvím pracovníci obce dál pouštět do rozhlasu Moravanku a pak hlásit, kde se prodávají slepice, kde nepoteče voda, kdy se mění lahve s propan-butanem a vykupují králičí kožky nebo popřát jubilantům. Funguje to úplně stejně, jak byli doposud zvyklí informovat spoluobčany obecním rozhlasem.